Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-05-31  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-05-31
Konfederacja Lewiatan: Energetyka węglowa i odnawialna nie wykluczają się
Warto oszczędzać węgiel na czasy, gdy produkować będzie można z niego ropę
Warto oszczędzać węgiel na czasy, gdy produkować będzie można z niego ropę

Według ekspertów Konfederacji Lewiatan energetyka węglowa i OZE mogą się wzajemnie dopełniać i niepotrzebnie przedstawia się je jako wzajemnie wykluczające. Ich zdaniem osłabia to pozycję Polski w negocjacjach polityki klimatyczno-energetycznej UE.

"W Brukseli jest duża determinacja - mówił podczas konferencji Konfederacji Lewiatan Paweł Smoleń, prezes prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego "Euracoal" - aby osiągnąć sukces, czyli przyjąć kolejny cel redukcji emisji CO2 w wysokości 40 proc. do 2030 roku. Na tyle duża, że Unia jest w stanie zrobić wiele, aby uzyskać polskie poparcie w tej sprawie. W Komisji Europejskiej dosłownie pytają się o to, co Polska chciałaby dostać za poparcie tego celu."

Na korzystną dla Polski sytuację złożyły się dwie okoliczności. Po pierwsze wydarzenia na Ukrainie zmieniły nastawienie Unii Europejskiej do gazu ziemnego, w którym widziała ona środek przejściowy do zielonej energetyki. Po drugie już w przyszłym roku odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ w Paryżu, gdzie ustalane będzie  porozumienie ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych. Aby osiągnąć tam sukces Unia Europejska musi uzgodnić wspólne stanowisko jeszcze w tym roku, co wzmacnia pozycję Polski.

Zdaniem ekspertów Konfederacji Lewiatan Polska powinna rozwijać zarówno energetykę węglową, jak i odnawialną. Z jednej strony należy modernizować bloki węglowe, tak aby ograniczyć emisję CO2, a z drugiej strony rozwijać energetykę odnawialną, która pozwoli zaoszczędzić węgiel na przyszłe dekady, kiedy to nowe technologie pozwolą produkować z niego ropę.

Ponadto eksperci uważają, że należy stawiać na mniejsze elektrownie, których budować się będzie więcej. "W Polsce jest mnóstwo miejsca na energetykę rozproszoną, nie tylko odnawialną, ale także bloki węglowe i gazowe o mocy do 50 MW" - twierdzi Włodzimierz Ehrenhalt, wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej. Polska mogłaby się postarać o unijne wsparcie dla takiej rozproszonej energetyki uzgadniając warunki swojego poparcia dla unijnych celów klimatycznych.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
wyborcza.biz
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także