
Organizacja ekologiczna Rainforest Rescue twierdzi, że kawa w kapsułkach szkodzi środowisku, ponieważ aluminium wykorzystywane do jej produkcji nie jest poddawane recyklingowi. Firma Nestle, która jest liderem tego rynku, próbuje zbić te zarzuty.
Według ekologów ponieważ kapsułki powstają z aluminium, to do ich produkcji potrzebne są boksyty. Te wydobywane są najczęściej w kopalniach łamiących prawa pracownicze. Na dodatek, by zdobyć boksyty, karczuje się lasy, np. amazońską puszczę. Surowiec pozyskuje się bowiem w kopalniach odkrywkowych. Jednocześnie do jego przetworzenia już na aluminium zużywa się bardzo dużo energii, której produkcja także szkodzi środowisku.
"Ta moda to kolejny cywilizacyjny horror dla środowiska! - alarmuje Instytut Globalnej Odpowiedzialności. Tylko firma Keurig Green Mountain w 2013 r. wyprodukowała 8,3 miliarda niepoddawanych recyclingowi kapsułek K-Cups - dość, by ułożyć łańcuch, który 10 razy okrążyłby równik."
"Nespresso używa aluminium do przechowywania kawy - odpowiada na zarzuty Michał Proszewski, szef Nespresso w Polsce - ponieważ jest to materiał, który najlepiej chroni świeżość i smak kawy, a jednocześnie jest możliwy do przetwarzania w nieskończoność. Estymuje się, że ok. 75% dostępnego w środowisku aluminium jest wciąż w użyciu."
Nestle twierdzi też, że od kilku lat pracuje nad złożonym łańcuchem dostaw aluminium m.in. wspólnie z Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody w ramach tzw. Aluminium Stewardship Initiative. "Zrzeszone w niej firmy i instytucje pozarządowe - dodaje Proszewski - opracowują standardy odpowiedzialnego pozyskiwania tego surowca, a członkowie wyznaczyli plan prac w celu rozwiązania wyzwań związanych z pozyskiwaniem tego materiału."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wp.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Profesjonalne oświetlenie ledowe ulic
Oświetlenie publiczne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miejskiej infrastruktury. Pomijając walory estetyczne, jakie wnosi w...
-
Schneider Electric przedstawia technologiczne trendy na 2022 r.
Rozwój gospodarki opartej na danych i wzrost znaczenia chmury obliczeniowej, a więc i roli centrów danych, na nowo kształtuje krajobraz...
-
-
-
-
-