
Nawóz naturalny jest to nawóz pochodzenia zwierzęcego (obornik, gnojówka, gnojowica i guano), zawierający niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin składniki pokarmowe w postaci związków organicznych. Normuje to Ustawa o Nawozach i Nawożeniu z 2007 roku, z późniejszymi poprawkami. Potocznie, pojęcie to dotyczy również nawozów mineralnych pochodzenia naturalnego z surowców kopalnych, mączek skalnych itp., szeroko stosowanych w uprawach ekologicznych. Wspólną cechą nawozów naturalnych jest kompleksowa zawartość pierwiastków niezbędnych roślinom w procesach wzrostu. Pierwiastki warunkujące żyzność gleby to przede wszystkim: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i inne. Są one pobierane po mineralizacji związków organicznych zachodzącej dzięki mikroorganizmom w glebie. Mineralizacja jest procesem długotrwałym, więc nawóz korzystnie działa na rośliny w długim procesie wegetacji. Stosowanie nawozów polepsza właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne gleby oraz wzbogaca jej mikroflorę. Mineralne składniki nawozów są źródłem niezbędnych roślinom pierwiastków. Minerały te mogą być dostarczane do gleby w nawozach jednoskładnikowych lub w uniwersalnych nawozach wieloskładnikowych.
Na czym polega produkcja nawozów?
Produkcja nawozów naturalnych (https://www.inco.pl/dzialalnosci/nawozy-ogrodnicze) polega na wykorzystaniu szerokiego spektrum i mikroelementów zawartych głównie w odchodach zwierzęcych i wytworzeniu odpowiednich mieszanek z odpadowej materii organicznej. Produkcja efektywnych nawozów mineralnych polega na przetworzeniu fizycznym lub chemicznym surowców mineralnych pochodzenia naturalnego, szczególnie bogatych w azot, fosfor, potas, wapń magnez i inne potrzebne roślinom pierwiastki. Nawozy mineralne są często naturalnego pochodzenia sproszkowanymi skałami wapiennymi czy popiołami drzewnymi. Proces produkcyjny przebiega w systemie zamkniętym. Ogólnie produkcja nawozów mikrogranulowanych polega na rozdrobnieniu, wysuszeniu i granulacji składników. Gotowy produkt jest pakowany w opakowania ułatwiające dozowanie. Nawozy mineralne mogą być produkowane również w postaci nawozów krystalicznych lub nawozów płynnych. W związku z naturalnym pochodzeniem składników do produkcji potocznie mówi się o produkcji nawozów naturalnych. Nawozy mogą być produkowane z naturalnych kopalin lub wytwarzane na skalę wielkoprzemysłową w procesach syntezy w zakładach chemicznych.
Producent nawozów ogrodniczych - GRUPA INCO S.A
Produkcją nawozów naturalnych szeroko stosowanych w przez hobbystów i profesjonalistów zajmuje się od kilkudziesięciu lat GRUPA INCO S.A. (https://www.inco.pl/) Firma produkuje między innymi wieloskładnikowe nawozy mineralne i mineralno-organiczne, komposty granulowane, nawozy doglebowe przeznaczone do upraw owoców i warzyw, nawozy dolistne, nawozy krystaliczne do nawożenia opryskowego i inne. Jest liderem w tej kategorii nawozów mineralnych wieloskładnikowych, bo Florovit i Azofoska są markami nawozów ogrodniczych najczęściej wybieranymi przez hobbystów. Dla profesjonalistów spółka produkuje wysokiej jakości nawóz Florovit AGRO. Te i inne nawozy są wytwarzane na nowoczesnych liniach technologicznych, z zastosowaniem najnowszych technologii gwarantujących wysoki standard produktów, zgodny z najnowszymi trendami i z ograniczeniem szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Wśród produktów firmy na szczególną uwagę zasługują nawozy wytwarzane pod nazwą Florovit AGRO przeznaczone dla profesjonalistów.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-
-