
Recykling plastiku ma szczególne znaczenie ze względu na ilość odpadów z tworzyw sztucznych, jaka powstaje każdego dnia na skutek działalności człowieka. Przetwarzanie tworzyw sztucznych pozwala zmniejszyć ilość szkodliwych i długo rozkładających się odpadów plastikowych w środowisku, pozyskać surowce wtórne do produkcji nowych wyrobów oraz oszczędzić złoża naturalne i inne zasoby. Na czym polega recykling tworzyw sztucznych? Kto się nim zajmuje i w jaki sposób prowadzona jest utylizacja plastiku?
Jak wygląda recykling plastiku?
Przetwarzanie plastiku na szeroką skalę nie byłoby możliwe i opłacalne, gdyby nie powszechnie stosowana segregacja odpadów. To pierwszy etap recyklingu plastikowych śmieci, który pozwala odseparować odpady plastikowe od innych frakcji i oddać je w ręce specjalistycznych firm, które prowadzą recykling odpadów z tworzyw sztucznych i odzysk surowców. Warto zwrócić uwagę na prężnie działającą na terenie Polski firmę z branży recyklingu, którą jest Stena Recycling, która świadczy usługi zarządzania odpadami dla firm i prowadzi najbardziej zaawansowane technologicznie zakłady przetwarzania odpadów różnych grup, również odpadów plastikowych. Tworzywa sztuczne, trafiające do Stena Recycling, są sortowane na różne grupy pod względem rodzaju surowca, jaki został użyty do ich produkcji, a następnie wyodrębnione w ten sposób odpady plastikowe są rozdrabniane, czyszczone i osuszane. W dalszej kolejności odpady z tworzyw sztucznych są zwykle granulowane i przetapiane, a końcowy produkt tych przekształceń jest wysyłany do producentów z różnych gałęzi przemysłu, którzy użyją go do wyrobu nowych produktów: opakowań, worków na śmieci, donic, plastikowych mebli, części samochodowych, ekranów akustycznych i wielu innych przedmiotów. Warto wiedzieć, że na recykling plastiku na każdym etapie wymaga zastosowania niezwykle nowoczesnych urządzeń i skomplikowanych technologii. Na przykład sortowanie odpadów plastikowych często odbywa się przy użyciu zaawansowanych sorterów optycznych wykorzystujących promienie rentgenowskie czy podczerwień, systemów specjalistycznych sit, sensorów, sorterów wagowych i innych. Dzięki dużej precyzji działania można oddzielić od siebie różne typy plastiku o odmiennych właściwościach, np. PET, PCV czy HDPE i poddać je efektywnej i nieszkodliwej dla środowiska obróbce.
Jakimi metodami są prowadzone recykling i utylizacja plastiku?
Odpady z tworzyw sztucznych podlegają wielu przekształceniom w zakładach przetwarzania odpadów. Wiele zależy od tego, z jakim rodzajem plastiku mamy do czynienia. Odzysk plastiku niezwykle często wykorzystuje recykling mechaniczny – metodę polegającą na rozdrabnianiu tworzyw, która nie zmienia składu chemicznego pozyskiwanego surowca. Mechaniczny recykling odpadów plastikowych często jest uzupełniany metodami przetwarzania termicznego, które polegają na roztapianiu plastiku i ponownym formowaniu tego surowca w granulat wykorzystywany następnie do produkcji nowych przedmiotów. Recykling termiczny powszechnie stosuje się w przypadku tworzyw termoplastycznych, takich jak np. polietylen. Bardzo skomplikowany recykling chemiczny plastiku wykorzystuje różne procesy chemiczne, m.in. hydrolizę, a w jego przebiegu dochodzi do zmiany struktury surowca. Odpady plastikowe, które trudno poddać recyklingowi opartemu o powyższe metody, zwykle wykorzystuje się do produkcji energii lub paliwa w ramach recyklingu energetycznego.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...