Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-09-23 | Ostatnia aktualizacja: 2005-09-23
Innowacyjna metoda otrzymywania wodoru z wody

Innowacyjna metoda otrzymywania wodoru z wody
Pomimo że nowa metoda nie należy do najtańszych, chemik Mahdi Abu-Omar powiedział, że oferuje ona rozwiązania kilku problemów, z jakimi borykają się właściciele samochodów, którzy chcą zainstalować ogniwa paliwowe zamiast silników spalinowych bazujących na paliwach kopalnianych. Opracowana technologia wymaga jedynie zwykłej wody, katalizatora w skład której wchodzi pierwiastek ren oraz ciekła substancja organiczna zwana organosilanem, który jest bezpieczny i łatwy w transportowaniu.
Abu-Omar, który jest profesorem chemii na uniwersytecie Purdue, powiedział, że odkryta metoda wykorzystująca odpowiedni katalizator nie wymaga niskich temperatur i wysokiego ciśnienia, które są potrzebne w większości technologii produkcji i przechowywania wodoru. Może być ona prekursorem bezpiecznych, wydajnych i niezależnych od innych paliw ogniw paliwowych.
Początkowe badania grupy naukowców kierowanej przez Abu-Omara nie dotyczyły ogniw paliwowych, a skupione były wyłącznie na badaniu własności i modyfikowaniu grupy związków chemicznych, zwanych organosilanami. Dopiero w trakcie prowadzenia doświadczeń, zauważono że substancje te mogą być bardzo użyteczne w technologii produkcji wodoru. Polega ona na zawiązaniu reakcji chemicznej polegającej na przemianie organosilanu na silanol, w obecności wody i renu. Produktem tej reakcji jest m.in. wydzielany w dużych ilościach wodór.
Badacze wyliczyli, że z około 7 galonów wody i kolejnych 7 organosilanu można wyprodukować 6,5 funta wodoru, który mógłby zasilić samochód na trasie 240 mil.
Problem, jaki się pojawił jest to fakt, iż wodór wyprodukowany tą metodą nie jest konkurencyjny cenowo z wodorem wyprodukowanym innymi sposobami – pod warunkiem że jest to produkcja na małą skalę. Sytuacja mogłaby się zmienić, gdyby był on produkowany na skalę masową, ale obecnie nie ma takiej potrzeby – silniki samochodowe napędzane ogniwami paliwowymi to jak narazie rzadkość – stąd brak popytu na duże ilości wodoru. Poza tym silanol otrzymany jako produkt reakcji chemicznej mógłby zostać poddany procesowi recyklingu – i w tej postaci sprzedawany, co dodatkowo zmniejsza koszty technologii.
Abu-Omar jest przekonany, że również inne związki organiczne, oprócz organosilanów mogłyby posłużyć jako źródło wodoru – będzie to przedmiotem jego kolejnych badań. Wskazuje on m.in. ma biomasę i zwykłe śmieci.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Physorg

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
-
Bogumal
Byłoby najlepiej, gdyby udało się przy uzyskiwaniu wodoru, wykorzystać utylizację odpadów