
Od początku roku 2018 w Chinach obowiązuje zakaz importu 24 najbardziej zanieczyszczających rodzajów śmieci, w tym niektórych rodzajów plastiku i niesortowanej makulatury. Hongkong wywoził do Chin blisko 90% swoich surowców wtórnych. Mimo e jest częścią tego państwa, to jako specjalny region administracyjny również został objęty zakazem.
Władze Hongkongu przyznały, że nie są w stanie poradzić sobie z problemem odpadów, twierdząc, że enklawa nie dysponuje wystarczająco dużym terenem, aby pomieścić wydajny przemysł przetwórstwa śmieci. Według krytyków miasto nie zrobiło dość, by rozwinąć system zarządzania odpadami.
W ciągu ostatnich trzech dekad Chiny stały się największym światowym importerem odpadów, a w 2012 roku trafiło tam 56% globalnych odpadów z tworzyw sztucznych. Według brytyjskiego „Guardiana" w 2008 roku do Chin trafiło 87% odpadów plastikowych wyeksportowanych z Unii Europejskiej.
W swoim czasie plastik stanowił wartościowy surowiec dla rosnącego chińskiego przemysłu, ale jego przetwarzanie stało się też przyczyną poważnych problemów zdrowotnych i środowiskowych. Wprowadzony przez państwo środka zakaz może zmobilozować kraje eksportujące odpady do rozwijania systemów recyklingu. Niewykluczone jednak, że ich śmieci trafią do biedniejszych regionów świata.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
5 narzędzi pszczelarza, które ułatwią pracę w pasiece
Jednym z najważniejszych etapów zakładania pasieki jest zakup uli i niezbędnego sprzętu pszczelarskiego. Każdy pszczelarz powinien dysponować...
-
Kotły na biomasę – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązanie do ogrzewania hal i...
Czy wiesz, że koszt ogrzewania Twojego zakładu przemysłowego można obniżyć nawet o 70% dzięki przejściu na biomasę? W dobie rosnących cen energii...