
W "European Heart Journal" ukazał się artykuł naukowców z London School of Hygiene & Tropical Medicine oraz Imperial College i King's College w Londynie, w którym dowodzą oni, że hałas związany z ruchem drogowym zwiększa ryzyko udaru mózgu i przedwczesnego zgonu. Do wniosków takich doprowadziło ich przeanalizowanie danych 8,6 mln osób, które w latach 2003 – 2010 mieszkały w Londynie.
Około 1,6 mln mieszkańców Londynu jest codziennie narażonych na poziom hałasu powyżej 55 dB, który Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa za szkodliwy dla zdrowia.
Badacze sprawdzali poziom hałasu związany z ruchem drogowym w częściach Londynu o różnym kodzie pocztowym – w godzinach 7-23 oraz 23-7 - a następnie odnosili go do liczby zgonów i hospitalizacji mieszkańców każdej okolicy. Analizę przeprowadzono dla osób w wieku 25 lat i starszych oraz osobno dla seniorów w wieku co najmniej 75 lat. W okresie badania ponad 442 tys. osób, w tym ponad 291 tys. seniorów, zmarło z różnych przyczyn. Do szpitala przyjętych zostało ponad 400 tys. dorosłych, w tym ponad 179 tys. osób starszych, z powodu chorób układu krążenia.
Pod uwagę wzięte zostały również takie czynniki jak wiek, płeć, zanieczyszczenie powietrza w okolicy, społeczno-ekonomiczne warunki życia mieszkańców dzielnicy, odsetek mieszkańców palących papierosy.
Badania ujawniły, że odsetek zgonów był o 4% wyższy wśród osób dorosłych, a także wśród seniorów, mieszkających w miejscach, w których w ciągu dnia natężenie hałasu ulicznego przekraczało 60 dB w porównaniu z okolicami, w których był on mniejszy niż 55 dB.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną zgonów były choroby układu sercowo-naczyniowego, co wiąże się z tym, że – jak wykazały wcześniejsze badania – ekspozycja na hałas prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi (główny czynnik ryzyka udaru mózgu), zaburzeń snu i nasila stres. Autorzy badań podkreślają jednak, że czynniki takie jak dieta, palenie papierosów, brak regularnej aktywności fizycznej mają znacznie większy wpływ rozwój chorób układu krążenia niż hałas. Dodają także, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą dokładniej określić wpływ hałasu na nasze zdrowie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Schneider Electric przedstawia technologiczne trendy na 2022 r.
Rozwój gospodarki opartej na danych i wzrost znaczenia chmury obliczeniowej, a więc i roli centrów danych, na nowo kształtuje krajobraz...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-