Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-03-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-03-27
Hałas negatywnie wpływa na przyrodę
Hałas negatywnie wpływa na przyrodę

Zespół Clintona Francisa z National Evolutionary Synthesis Center (NESCent) w Północnej Karolinie zbadał wpływ przemysłowego hałasu na przyrodę w Nowym Meksyku.

W tym rejonie jest wiele szybów gazowych, co pozwoliło naukowcom studiować wpływ samego hałasu, nie uwzględniając czynników w rodzaju dróg czy intensywnego sztucznego oświetlenia.

Badacze posłużyli się między innymi sztucznymi kwiatami wyposażonymi w nektar, co pozwoliło badać wpływ hałasu na kolibry. Jak się okazało, koliberkowi czarnobrodemu (Archilochus alexandri) hałas się spodobał i odwiedzał hałaśliwe miejsca pięć razy częściej. Prawdopodobnie dlatego, że polujące na koliberki drapieżniki nie lubią hałasu.

Z kolei w przypadku sosny Pinus edulis obserwacja przy pomocy kamer wykazała, że hałas ściąga myszy, które zjadają nasiona sosny. Natomiast odstraszane są rozsiewające nasiona modrowronki kalifornijskie (Aphelocoma californica). Modrowronki cztery razy częściej przenoszą nasiona w miejsca ciche niż hałaśliwe.

Badacze uważają, że hałas zakłóca zachowanie zwierząt, które zapylają rośliny i przenoszą nasiona co może stopniowo prowadzić do zmian w krajobrazie, zwłaszcza, jeśli chodzi o wolno rosnące drzewa.

 

 

 

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rspb.royalsocietypublishing.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także