
Z opublikowanego przez GUS badania wynika, że aż 53% spośród osób pracujących w szkodliwych warunkach narażonych jest na nadmierny hałas. Badanie przeprowadzono wśród 73 tys. firm, w których pracuje ponad 5,3 mln osób.
W Polsce co dziesiąty zatrudniony pracuje w warunkach zagrażających jego zdrowiu, a wśród tej grupy ponad połowę stanowią osoby narażone na nadmierny hałas, który może powodować uszkodzenie słuchu. Dla porównania niecałe 20% zagrożonych narażonych jest na pyły przemysłowe, a 9,5% na skrajne warunki klimatyczne, takie jak m.in. wysokie lub niskie temperatury.
Najmniejsze zagrożenie wiąże się z pracą biurową - tylko 50 osób na 1000 pracuje w szkodliwych warunkach. Co ciekawe, bardziej narażeni na szkodliwe czynniki są pracownicy sektora publicznego - jest to 110 osób na 1000 w porównaniu do 91 osób na 1000 w sektorze prywatnym.
Od kilku lat z roku na rok rośnie liczba odszkodowań związanych z pracą w szkodliwych warunkach. Ich łączna suma w 2013 roku wyniosła ponad 100 mln zł. Najczęściej dotyczyły one wypadków przy pracy - aż 95%. Pozostałe 5% było związane głównie z chorobami zawodowymi.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- bankier.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
Szpital na krawędzi, czyli jak sztuczna inteligencja wspomaga pracę systemu...
Obszar ochrony zdrowia podlega tym samym trendom, które obserwowane są w innych częściach gospodarki. Powszechna cyfryzacja oraz nowe...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl