W odniesieniu do światowego przemysłu energetycznego na rynkach rozwiniętych i wschodzących daje się zauważyć odmienne trendy. Podczas gdy energetyka gazowa zanotuje znaczny wzrost netto w skali światowej, potencjał energetyki węglowej będzie się charakteryzował znacznym wzrostem jedynie w regionach rynków wschodzących. Udział energetyki opartej na węglu będzie się szybko zmniejszać w Ameryce Północnej, a w Europie po 2020 roku nawet szybciej, kiedy to ma wejść w życie nowe ustawodawstwo dotyczące poziomów emisji.
Według nowej analizy Frost & Sullivan, prognozy dla globalnego rynku energetycznego 2014, wynika, iż wydajność energetyczna wszystkich światowych instalacji ma wzrosnąć z 5640 gigawatów (GW) w roku 2012 do 9266 GW w 2030 roku. W tym samym okresie, produkcja energii elektrycznej ma wzrosnąć z 22441 terawatogodzin (TWh) do poziomu 34458 TWh.
„Pomimo, iż poziomy wytwarzania energii ze wszystkich paliw, z wyjątkiem ropy, mają być wyższe, węgiel pozostanie paliwem dominującym stanowiąc obecnie prawie 26 procent mocy istniejących instalacji, a w roku 2030 osiągnie poziom prawie 34 procent ilości wytwarzanej energii" - stwierdza Harald Thaler, Dyrektor działu ds. badań rynku energetyki w firmie Frost & Sullivan. „Oczekuje się jednak, że gaz będzie szybko nadrabiał zaległości."
Główne tendencje na rynku to:
- Wzrost koniunktury w zakresie dodatków gazowych wynikający z zapotrzebowania na charakteryzujące się większą czystością i elastycznością systemy wytwórcze oraz ze wzrostu poziomu światowego wydobycia gazu.
- Ogromny wzrost mocy produkcyjnych w Ameryce Północnej wynikający z odkrycia bardzo bogatych złóż gazu łupkowego; energetyka gazowa zacznie rozwijać się w szybszym tempie także na Bliskim Wschodzie oraz w Chinach.
- Silny wzrost zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych na całym świecie. Głównym czynnikiem napędzającym jest skupienie się rządów na ograniczaniu emisji ze spalania paliw kopalnych, częściowo wynikający z potrzeby przestrzegania postanowień umów międzynarodowych dotyczących zmiany klimatu, a częściowo z chęci wspierania nowych branż w zakresie zielonej gospodarki.
- Ameryka Północna i Azja wyprzedzają Europę pod względem wzrostu zdolności produkcji energii odnawialnej z powodu ograniczenia europejskich programów wsparcia wobec niskiego wzrostu popytu na energię oraz rządowych zabiegów oszczędnościowych.
Mimo wszystko, tempo realizacji ideai globalnego społeczeństwa niskoemisyjnego pozostanie powolne. Wynika to głównie z niskiej wydajności charakteryzującej większość odnawialnych źródeł energii w porównaniu z energią konwencjonalną.
„Jako taki, udział energii wolnej od dwutlenku węgla będzie stopniowo rosnąć; z 32 procent w 2012 roku wzrośnie on do 38 procent w roku 2020 i osiągnie poziom 42 procent w 2030 roku " - dodaje Thaler. „Niemniej jednak, dodatkowa moc w ilości 809 GW pochodząca ze spalania gazu przewidywana do 2030 roku ma znacznie przyczynić się do powstania struktury paliw o niższej emisji dwutlenku węgla, popychając światową branżę energetyczną w stronę produkcji w większym stopniu wolnej od dwutlenku węgla."
(gz)
Kategoria wiadomości:
Raporty rynkowe
- Źródło:
- Frost & Sullivan

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
-
-
-