Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-12-04 | Ostatnia aktualizacja: 2007-12-04
Geotermia na Podhalu coraz gorętsza

Geotermia na Podhalu coraz gorętsza
Ostatnie odkrycie gorących złóż wód geotermalnych w miejscowości Bańska koło Białego Dunajca daje realne szanse na powstanie pierwszej w Polsce elektrowni wytwarzającej energię elektryczną z pary wydobywającej się ze złóż. Budową takiego obiektu zainteresowana jest Geotermia Podhalańska, która środki na inwestycję zamierza pozyskać z dotacji unijnych przeznaczonych na wspieranie projektów wykorzystujących odnawialne źródła energii. Koszt budowy takiej elektrowni sięgnąłby 60 mln zł. W tej chwili Geotermia Podhalańska oczekuje jeszcze na wydanie pozwolenia na dokonanie odwiertów.
Według ostatniej ekspertyzy temperatura wód geotermalnych w Bańskiej sięga 113 stopni Celsjusza. Przy takiej temperaturze z odwiertów wydobywa się para, którą można wykorzystać do napędzania turbin.
Gdyby elektrownia powstała mogliby z niej korzystać mieszkańcy Zakopanego, Nowego Targu i innych podhalańskich miejscowości. Do tej pory złoża geotermalne znajdujące się pod Bańską służyły tylko miejscowym w celach grzewczych. Pierwszy w Polsce zakład geotermalny powstał właśnie tutaj w latach 1989-93, a sieć ciepłowniczą, w której płynie gorąca woda z tutejszych złóż, podłączono do pierwszych domów w Bańskiej na przełomie 1993/94 roku.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gospodarka.gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
W Lidzbarku Warmińskim powstanie Ciepłownia Przyszłości
Pod koniec 2023 roku 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na osiedlu Astronomów w Lidzbarku Warmińskim będzie pochodzić z odnawialnych źródeł...
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl