Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-01-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-01-26
Energia z ogniw słonecznych posłuży do produkcji wodoru
Energia z ogniw słonecznych posłuży do produkcji wodoru
Energia z ogniw słonecznych posłuży do produkcji wodoru
Badacze z Napier University w Edynburgu, pracują nad technologią umożliwiającą wykorzystanie energii z paneli słonecznych również w nocy. Naukowcy planują, że energia generowana w ogniwach w ciągu dnia, zostanie wykorzystana do produkcji wodoru, który z kolei może być przekształcony na energię elektryczną w dowolnym momencie.

Powstały w ten sposób gaz mógłby być magazynowany pod wysokim ciśnieniem, a następnie wykorzystany w ogniwach paliwowych, które wytwarzają energię elektryczną. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 70 tyś funtów brytyjskich z funduszu Scottish Research Investment Funding. Rozpoczęcie prac przewidziane jest na czerwiec 2007 roku.

Dyrektor działu badawczego w School of Engineering powiedział, że „produkcja wodoru może się odbywać bardzo niewielkim kosztem, przy użyciu elektrolizy wody. Jako źródło energii do reakcji elektrolizy, z powodzeniem można wykorzystać jej formy odnawialne np. energię słońca. Projekt będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Szkocji. Będzie to przykład kompleksowego wykorzystania energii odnawialnej w pełnym cyklu – produkcja, magazynowanie oraz transport. (…) Wodorowe ogniwa paliwowe mają duże szanse wyprzeć z globalnego użycia tradycyjne paliwa kopalne, które jak wiadomo mają znaczący wpływ na wzmożenie efektu cieplarnianego”.

Napier University jest wyposażony w ogniwa słoneczne wytwarzające rocznie, około 13 MWh energii elektrycznej. Panele zostały zainstalowane 2005 roku i wystarczającą do zasilania 60 z 500 komputerów w Centrum Komputerowym kampusu w Merchiston.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
BBC, Napier University
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także