Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-11-27 | Ostatnia aktualizacja: 2008-11-27
Enel i Eni stworzą demonstracyjny projekt CCS

Enel i Eni stworzą demonstracyjny projekt CCS
Przygotują one wspólnie szczegółowe studium wykonalności ewentualnego projektu demonstracyjnego czystej elektrowni węglowej.
Każda z firm Enel, jak i Eni niezależnie przygotowywały ekspertyzy dotyczące różnych elementów łańcucha wartości technologii CCS, jednakże doszły do wniosku, że połączenie wysiłków zapewni Włochom prymat w dziedzinie innowacyjnych technologii CCS, które będzie można następnie eksportować na cały świat.
Porozumienie pozwoli połączyć dwa odrębne projekty w jeden zintegrowany projekt pilotażowy, obejmujący wychwytywanie ze spalin CO2, wpompowanie go pod ziemię oraz monitorowanie stabilności i bezpieczeństwa depozytu. Projekt zakłada stworzenie systemu do wychwytywania i skraplania CO2 w należącej do Enel elektrowni termalnej w Brindisi, oraz transportowania go do wyeksploatowanego złoża Stogit w Cortemaggiore.
Enel aktualnie kończy budować pierwszą we Włoszech instalację wychwytująca CO2, znajdująca się w elektrowni termalnej w Brindisi. Tymczasem Eni uruchomiło projekt, którego celem jest wpompowywanie do wyeksploatowanego złoża Stogit, około 8 tysięcy ton CO2 rocznie.
Instalacja w Brindisi ma być gotowa pod koniec 2009 roku. Natomiast wpompowywanie CO2 pod ziemię ma się rozpocząć pod koniec 2010 roku.
„Naszym zamiarem jest zaimplementować technologię, która zrewolucjonizuje świat energetyki, tj. wychwytywanie, transportowanie i sekwestrację CO2 z elektrowni węglowych.” – powiedział Paolo Schroni, CEO Eni. „W efekcie, będziemy mogli swobodnie wykorzystywać węgiel do produkcji energii, równocześnie przyczyniając się do: ochrony środowiska, poprzez oddzielenie dwutlenku węgla od atmosfery; zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii; oraz zapewnienia odbiorcom niedrogiej energii elektrycznej.”
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Modern Power Systems

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
-
-
-