Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-11-22 | Ostatnia aktualizacja: 2007-11-22
Elektrownia solarna pracująca w cyklu skojarzonym

Elektrownia solarna pracująca w cyklu skojarzonym
Elektrownia osiągnie moc około 470 MW, z czego 20 MW będzie generowane przez instalację solarną o powierzchni 183 tys. metrów kwadratowych, w skład której wejdą moduły solarne o kształcie cylindryczno-parabolicznym.
Największą trudność dla konstruktorów tego typu elektrowni stanowi przystosowanie obiektu do pracy przy zmieniających się warunkach otoczenia, które mają zasadniczy wpływ na działanie instalacji solarnych. W cyklu ISCC woda wykorzystywana przez wytwornicę pary współpracującą z instalacją solarną jest pozyskiwana z podgrzewaczy wody należących do jednostki HRSG (Heat Recovery Steam Generator), wchodzącej w skład elektrowni pracującej w cyklu skojarzonym. Z kolei para wytwarzana przez zespół solarny jest wprowadzana do przegrzewaczy pary jednostki HRSG. W celu zwiększenia sprawności całego procesu para wytwarzana przez instalację solarną trafia do tej samej turbiny parowej, która wykorzystuje ciepło odpadowe pochodzące z turbin gazowych.
Alstom dostarczy dla elektrowni dwie turbiny gazowe typu GT13E2, jedną turbinę parową Comax i trzy chłodzone powietrzem generatory Topair. Oprócz tego koncern zapewni wsparcie techniczne i serwis dla projektu przez okres 21 lat.
Projekt uzyskał dofinansowanie z Banku Światowego w wysokości 43 mln dolarów.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- modernpowersystems.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poziom autokonsumpcji to szansa na szybszy zwrot instalacji PV?
Autokonsumpcja energii elektrycznej z OZE określa jaka jej część wytwarzana przez np. instalację PV jest zużywana „na bieżąco", a więc nie musi...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-