
Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała raport "Efektywne gospodarowanie zasobami gleb na terenach zurbanizowanych" ("Soil resource efficiency in urbanised areas"). Autorzy analizują w dokumencie zasoby gleb występujące w miastach i podkreślają ich znaczenie jako istotnego elementu ekosystemów miejskich.
Gleba pomaga w utrzymaniu różnorodności biologicznej w mieście, zapewniając przetrwanie wielu gatunkom – roślinom, zwierzętom i mikroorganizmom. Pozwala też łagodzić skutki zmian klimatycznych: jeśli nie jest przykryta, działa jak regulator odpływu wody (i dodatkowo ją filtruje), może więc przyczynić się do zapobiegania powodziom i suszom; poza tym pozwala obniżać temperaturę w mieście podczas upałów, podnosząc jednocześnie wilgotność powietrza.
Raport EEA wskazuje dwa główne zagrożenia dla gleb na obszarach zurbanizowanych: uszczelnianie gleb oraz ich lokalne zanieczyszczenie. Pierwsze zagrożenie polega na zjawisku zagęszczenia gleb i jej zbrylania, co stwarza problem m.in. dla prawidłowego wchłaniania wody.
Niektóre kraje członkowskie UE mają już w swoich politykach określone cele dotyczące monitorowania stanu gleb i odwrócenia tendencji do ich przykrywania na obszarach miejskich. Podejmują także środki mające zmniejszyć skażenie gleby. Jeśli chodzi o wskaźnik przykrycia gleb w miastach, to wyróżnia się tu pozytywnie Sofia w Bułgarii i Helsinki w Finlandii.
Europejska Agencja Środowiska zaapelowała, aby postrzegać glebę jako ograniczony zasób, a nie jako odpad. Wysokiej jakości gleby na obszarach zurbanizowanych powinny być chronione i przeznaczane do ewentualnego wykorzystania rolniczego. Konieczne jest także lepsze mapowanie gleb w przestrzeni miejskiej.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- teraz-srodowisko.pl

Komentarze (2)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl
sm@dziedzictwonatury.pl
Dzieki za krzepiący komentarz(patrz wyżej) a teraz trzeba by uświadomić to naszym włodarzom i o zgrozo podejrzewam że również wyedukować jak nie zepsuć tego co jest i naprawic chocby w niewielkim procencie to co zostało z... aprzepaszczone choc cisnęło mi sie na usta inne słowo. Robi to dzieki bakteriom probiotycznym z powodzeniem miasto Praga dlaczego nasze miasta nie mogłyby pójść w jego ślady.
Asia
Wkońcu. Odwracanie tendencji uszczelniania powierzchni w miastach. Przede wszystkim z uwagi na estetykę, inaczej się patrzy na beton, inaczej na zieleń. Poza tym, dokładnie!! Wspomaga i reguluje procesy wodne ograniczające w znacznym stopniu skutki suszy.