Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-05-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-05-07
EEA: gleba ma ogromny wpływ na funkcjonowanie miast
Wysokiej jakości gleby na obszarach miejskich powinny być chronione
Wysokiej jakości gleby na obszarach miejskich powinny być chronione

Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała raport "Efektywne gospodarowanie zasobami gleb na terenach zurbanizowanych" ("Soil resource efficiency in urbanised areas"). Autorzy analizują w dokumencie zasoby gleb występujące w miastach i podkreślają ich znaczenie jako istotnego elementu ekosystemów miejskich.

Gleba pomaga w utrzymaniu różnorodności biologicznej w mieście, zapewniając przetrwanie wielu gatunkom – roślinom, zwierzętom i mikroorganizmom. Pozwala też łagodzić skutki zmian klimatycznych: jeśli nie jest przykryta, działa jak regulator odpływu wody (i dodatkowo ją filtruje), może więc przyczynić się do zapobiegania powodziom i suszom; poza tym pozwala obniżać temperaturę w mieście podczas upałów, podnosząc jednocześnie wilgotność powietrza.

Raport EEA wskazuje dwa główne zagrożenia dla gleb na obszarach zurbanizowanych: uszczelnianie gleb oraz ich lokalne zanieczyszczenie. Pierwsze zagrożenie polega na zjawisku zagęszczenia gleb i jej zbrylania, co stwarza problem m.in. dla prawidłowego wchłaniania wody.

Niektóre kraje członkowskie UE mają już w swoich politykach określone cele dotyczące monitorowania stanu gleb i odwrócenia tendencji do ich przykrywania na obszarach miejskich. Podejmują także środki mające zmniejszyć skażenie gleby. Jeśli chodzi o wskaźnik przykrycia gleb w miastach, to wyróżnia się tu pozytywnie Sofia w Bułgarii i Helsinki w Finlandii.

Europejska Agencja Środowiska zaapelowała, aby postrzegać glebę jako ograniczony zasób, a nie jako odpad. Wysokiej jakości gleby na obszarach zurbanizowanych powinny być chronione i przeznaczane do ewentualnego wykorzystania rolniczego. Konieczne jest także lepsze mapowanie gleb w przestrzeni miejskiej.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
teraz-srodowisko.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (2)

  • sm@dziedzictwonatury.pl

    2016-05-14 11:46

    Dzieki za krzepiący komentarz(patrz wyżej) a teraz trzeba by uświadomić to naszym włodarzom i o zgrozo podejrzewam że również wyedukować jak nie zepsuć tego co jest i naprawic chocby w niewielkim procencie to co zostało z... aprzepaszczone choc cisnęło mi sie na usta inne słowo. Robi to dzieki bakteriom probiotycznym z powodzeniem miasto Praga dlaczego nasze miasta nie mogłyby pójść w jego ślady.

  • Asia

    2016-05-13 09:18

    Wkońcu. Odwracanie tendencji uszczelniania powierzchni w miastach. Przede wszystkim z uwagi na estetykę, inaczej się patrzy na beton, inaczej na zieleń. Poza tym, dokładnie!! Wspomaga i reguluje procesy wodne ograniczające w znacznym stopniu skutki suszy.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :