Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-04-19 | Ostatnia aktualizacja: 2010-04-19
Dziewiczy lot samolotu solarnego

Dziewiczy lot samolotu solarnego
Samolot Solar Impulse HB-SIA wystartował z lotniska Payerne dokładnie o godzinie 10:27 czasu środkowoeuropejskiego i wzniósł się na wysokość 1200m. Pilot oblatywacz, Markus Schredel, spędził w maszynie 87 minut, zapoznając się z jej zachowaniem w powietrzu i przeprowadzając próbne manewry (zakręty i podejścia do lądowania), po czym wylądował.
„HB-SIA zachowywał się zgodnie z tym, co pokazał nam symulator! Pomimo znacznych rozmiarów i niskiej wagi, sterowność samolotu odpowiada naszym oczekiwaniom” oświadczył Schredel.
Lot testowy zakończył 7-letni okres badań i testów na ziemi. Samolot o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 63.4m (niemal tyle, co Airbus A340) waży mniej więcej tyle, co rodzinny samochód. Ogromne skrzydła nie tylko zapewniają siłę nośną, ale są też miejscem dla ogniw słonecznych zasilających maszynę.
„Przed nami wciąż długa droga zanim zaczniemy loty nocne i jeszcze dłuższa nim okrążymy świat, ale dziś, dzięki niesamowitej pracy całego zespołu, poczyniliśmy ważny krok naprzód w kierunku spełnienia naszej wizji.” mówi Bertrand Piccard, członek zarządu Solar Impulse. „Nasza przyszłość zależy od zdolności do szybkiego przerzucenia się na odnawialne źródła energii. Solar Impulse chce pokazać, co już dziś można zrobić wykorzystując takie źródła i nowe technologie, ratując zasoby naturalne.”
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- EETimes

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i zmniejszyć jego wpływ na środowisko?
Chcesz dowiedzieć się, jak obliczyć ślad węglowy swojego pojazdu i ograniczyć emisję CO2? Świadomość ekologiczna i efektywne zarządzanie spalaniem...
-
Polskie produkty i usługi ośrodka badawczego CBRTP mogą zrewolucjonizować rynek
Nakłady na innowacje oraz ich znaczenie w Polsce stale rosną. To one są siłą napędową rozwoju wielu małych i dużych firm oraz zwiększania...
-
-
-