Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-02-16 | Ostatnia aktualizacja: 2007-02-16
Dynamiczny rozwój rynku PV w USA, ambitne plany dla Europy

Dynamiczny rozwój rynku PV w USA, ambitne plany dla Europy
Zdaniem autorów raportu głównymi czynnikami wpływającymi na rozwój branży będą zwiększające się kwoty zachęt inwestycyjnych ze strony rządu, a także spadające ceny urządzeń, co będzie wynikać z wdrażania nowocześniejszych technologii oraz wzrostu produkcji. Nie bez znaczenie będzie również wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców oraz częste wahania cen i niepewność dostaw tradycyjnych surowców energetycznych. Obowiązujące uregulowania prawne wpłyną na szybsze powstawanie przydomowych instalacji solarnych, wytwarzających energię na potrzeby danego gospodarstwa domowego. W 2005 roku instalacje niekomercyjne stanowiły jedynie 15% wszystkich układów solarnych w USA.
Z zagrożeń mogących spowolnić tempo rozwoju energetyki solarnej w USA raport wymienia zmniejszające się zasoby krzemu. Już teraz widoczne są efekty niedoboru krzemu, przejawiające się w wolno spadających cenach modułów PV oraz trudnościach z zaspokojeniem popytu przez producentów. Jednak według raportu do 2010 roku ma wzrosnąć produkcja krzemu oraz rozpowszechnią się technologie produkcyjne oparte jedynie w małym stopniu na krzemie, albo w ogóle go nie wykorzystujące.
W 2005 roku ogniwa fotowoltaiczne oparte na krzemie krystalicznym stanowiły 76% wszystkich układów solarnych pod względem mocy zainstalowanych. Przewiduje się, że do 2010 roku ich popularność spadnie, a wzrośnie wykorzystanie ogniw cienkowarstwowych, jedenastokrotnie w porównaniu z rokiem 2005. Ogniwa cienkowarstwowe zbudowane będą głównie z takich materiałów, jak krzem amorficzny, tellurek kadmu, arsenek galu, selenek indowo-miedziowy, czy ten sam materiał z dodatkiem galu. Na ich korzyść będzie przemawiać niższa w porównaniu z klasycznymi ogniwami cena dzięki niskiemu udziałowi krzemu, a także nowe możliwości jakie stwarzają, np. instalacja ogniw fotowoltaicznych zintegrowanych z materiałem pokrywającym dach.
Dla porównania państwa Unii Europejskiej planują do 2010 roku zwiększyć ilość mocy zainstalowanych w energetyce solarnej (PV) do 6000 MW. Na koniec 2005 roku Unia dysponowała 1791,7 MW mocy pochodzącymi z elektrowni solarnych. Największy udział na unijnym rynku na koniec 2005 roku miały Niemcy z 1527 MW, dając tym samym aż 85,8% łącznej produkcji państw Unii. Na Polskę przypadło jedynie 317 kW mocy zainstalowanej.
Nowe instalacje solarne w Stanach Zjednoczonych stanowiły 7% wszystkich mocy zainstalowanych na świecie w 2005 roku (1460 MW). Sytuuje to USA w tyle za Niemcami (57%) i Japonią (20%). Na pozostałe państwa unijne przypadło 6%. Obecnie światowe moce energetyki solarnej wynoszą ponad 5 GW.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- uaelp.pennnet.com, ec.europa.eu, solarbuzz.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
-