
Nowa sortownia odpadów komunalnych, otwarta w Ekologicznym Centrum Utylizacji w Rusku koło Strzegomia (Dolnośląskie), może przerobić nawet 110 tys. ton odpadów rocznie.
Nowo uruchomiona linia sortownicza składa się z kilku elementów. Po przejściu przez rozdrabniacz wstępny odpady trafiają na sito bębnowe, gdzie zostają podzielone na elementy o różnej wielkości. Z tak przygotowanej masy odpadów separatory magnetyczne wyodrębnią metale żelazne, a separator powietrzny lżejsze części, z których powstaje wysokoenergetyczne paliwo wykorzystywane w cementowniach. Resztki mineralne i biologiczne trafiają do biostabilizacji na płycie do kompostowania. Ciężka frakcja, głównie gruz, składowana jest w kwaterze na składowisku.
Nowa sortownia może obsłużyć 300 tys. mieszkańców regionu, przyjmując i przerabiając 110 tys. ton odpadów rocznie.
Ekologiczne Centrum Utylizacji jest spółką będącą częścią grupy Veolia Usługi dla Środowiska i zajmuje się zarządzaniem oraz eksploatacją składowiska odpadów komunalnych w Jaroszowie pod Strzegomiem. Składowisko położone jest na terenie nieczynnego wyrobiska iłów "Halina". Jego całkowity obszar zajmuje 32 hektary, z czego czynna powierzchnia eksploatacyjna stanowi blisko 6 hektarów.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- samorzad.infor.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Grzejniki elektryczne ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej
Użebrowane grzejniki elektryczne RRH przeznaczone są wyłącznie do stosowania w obiektach przemysłowych. Grzejniki znalazły zastosowanie w...
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl