Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-03-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-03-15
Czyste paliwo z Księżyca
Czyste paliwo z Księżyca
Czyste paliwo z Księżyca
Według najnowszego raportu szefa rosyjskiej firmy Energia, Nikołaja Sewastianowa Rosja do 2015 roku zamierza zainstalować na Księżycu stałą bazę do wydobywania izotopu wodoru – trytu. Zgodnie z planami w 2020 można by zacząć jego wydobycie na skalę przemysłową. Dzięki trytowi można przeprowadzić reakcję termojądrową, która uwalnia gigantyczną ilość energii. Byłby to bardzo ważny krok w kierunku powolnego zastępowania dotychczasowych metod pozyskiwania energii i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego świata.

Właśnie z tą myślą powstał projekt ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) - jego celem jest budowa reaktora, w którym możliwe będzie przeprowadzenie kontrolowanej syntezy termojądrowej. Reaktor wyposażony jest w specjalne cewki elektromagnetyczne, które umożliwiają utrzymanie i kontrolę plazmy – mieszanki naładowanych elektronów i jąder atomów. Ponadto zapewniają indukowanie się w niej prądu elektrycznego. Warunkami koniecznymi na zaistnienie reakcji syntezy jest odpowiednio wysoka temperatura, oraz odpowiednia gęstość plazmy.

Jeśli produktem reakcji syntezy ma być energia, dodatkowo musi w niej uczestniczyć tryt. Jego złoża na Ziemi są bardzo znikome, dodatkowo występuję jedynie w atmosferze. Za to bardzo bogate złoża tego izotopu posiada Księżyc – według szacunków jest to ok. 500 milionów ton, w dodatku tamtejszy izotop charakteryzuje się niskim poziomem radioaktywności. Problemem jest jego sposób jego pozyskania – wydobycie jednej tony trytu wiąże się z koniecznością przekopania 20 tyś. km kw. powierzchni Księżyca na głębokość 3 metrów. Dla ciekawości, zaspokojenie rocznych potrzeb światowej populacji na energię wymaga użycia w reakcji syntezy aż 100 ton trytu.

Projekt pozyskiwania trytu z powierzchni Księżyca niesie ze sobą dodatkowe utrudnienia. Na początku należy przeprowadzić analizy geologiczne, zbudować bazę, skonstruować odpowiednie roboty oraz wyszkolić techników, którzy byliby w stanie pracować na nieprzyjaznym człowiekowi terenie. Bardzo ważnym czynnikiem są również finanse całej operacji, samo wysłanie sondy kosmicznej to koszt 15 mln dolarów.

Pomimo tych trudności ewentualne powodzenie misji - dostarczenie trytu na Ziemię i przeprowadzenie reakcji termojądrowej podobnej do tej, która zachodzi na Słońcu byłoby wielkim sukcesem ludzkości. Według planów pierwsza plazma z tego źródła może powstać już w 2016 roku.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NewsweekPolska
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :