Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-07
Czy Polska wypełni zobowiązania dotyczące elektrośmieci?
Na każdego Polaka przypada średnio niemal 4 kg elektrośmieci.
Na każdego Polaka przypada średnio niemal 4 kg elektrośmieci.

Zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej od 2021 r. Polska ma zbierać i przetwarzać 35 proc. eletrośmieci. Do 2021 r. ten wskaźnik wzrośnie do 65 proc.

Zgodnie ze zobowiązaniami, które Polska na siebie przyjęła, mamy przetwarzać ilość elektrośmieci odpowiadającą 35 proc. masy nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych trafiających na rynek. - Od 2016 roku Polska będzie musiała zebrać odpady elektryczne, których masa będzie przekraczała 45 proc. masy nowych sprzętów, która trafiły do sprzedaży. Od 2019 roku będzie to poziom 65 proc., ale dla niektórych krajów, które później weszły do UE, w tym dla Polski, jest okres przejściowy do roku 2021 – mówiła Agencji Informacyjnej Newseria Izabela Szadura z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Firmy zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem zużytego sprzętu będą musiały zdaniem GIOŚ wyjść do „klienta". Dodatkowo gminy mają teraz obowiązek prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów oraz wyznaczenia miejsc, w których można oddać elektrośmieci.

Z danych GIOŚ wynika, że w 2012 r. na jednego mieszkańca zebrano średnio 3,88 kg elektrośmieci. Polska ma przetwarzać 35 proc. masy nowego sprzętu. Tymczasem w zeszłym roku na rynek trafiło ok. 482 mln kg sprzętu elektrycznego i elektronicznego. – Od sześciu lat niezmiennie 50 proc. masy wprowadzanego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na rynek polski to sprzęt wielkogabarytowy AGD, czyli pralki, lodówki, zmywarki, suszarki, kuchenki elektryczne. Drugą grupą mającą znaczący udział w tym rynku, to sprzęt IT, czyli komputery, laptopy, notebooki i drukarki. Kolejna grupa to sprzęt audiowizualny, czyli telewizory, radioodbiorniki, kamery. Każda z dwóch ostatnich grup stanowi po około 10-13 proc. udziału w rynku – wyjaśniała Newserii Izabela Szadura.

Elektrośmieci nie może przetwarzać każdy. Za ich przetwarzanie w nieuprawnionym do tego zakładzie grozi grzywna w wysokości od dwóch do 100 tys. zł. Dotyczy to przedsiębiorstw jak i osób fizycznych. Dodatkowo Kowalski, który wyrzuci elektrośmieci do zwykłego kosza na odpady może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
newseria.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także