
Polska została pozwana przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości ws. recyklingu zużytego sprzętu elektronicznego. Za niewdrożenie unijnych przepisów grozi nam kara w wys. 71 610 euro dziennie. Ministerstwo Środowiska podaje jednak, że projekt odpowiedniej ustawy czeka na notyfikację w Komisji.
KE zarzuca Polsce, że ta nie wprowadziła do prawa zmienionej dyrektywy ws. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która m.in. wyznacza nowy cel w zakresie zbiórki odpadów równy 45% sprzedanego sprzętu elektronicznego. Przepisy te miały zostać wdrożone do 14 lutego 2014 roku. Podobny problem ma jeszcze Słowenia.
Rzecznik Ministerstwa Środowiska zwraca jednak uwagę, że projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, wprowadzający zapisy dyrektywy do polskiego prawa, jest po pierwszym czytaniu w Sejmie i został przekazany do KE do notyfikacji. "Ten proces będzie trwał do początku czerwca (...). Nie możemy podejmować dalszych prac do momentu, aż proces notyfikacji się zakończy, więc bardzo dziwi nas fakt, że Komisja Europejska, widząc ten projekt i mając w rękach cały harmonogram prac, wszczyna procedurę wobec Polski" - mówi Pliszczyńska .
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (WEEE), taki jak komputery, telewizory, lodówki i telefony komórkowe, stanowi jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów w UE - od około 9 mln ton wytworzonych w 2005 r. do przewidywanych ponad 12 mln ton w roku 2020. Nowa unijna dyrektywa ma zapobiec negatywnym skutkom dla środowiska wskutek wzrostu tego strumienia odpadów, a także pozwolić na odzyskanie rzadkich i drogich zasobów wykorzystywanych do produkcji tego typu sprzętu (jak np. złoto).
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Analizy środowiskowe w ZWCAD z nakładką ZWGeo
Współczesne projekty inwestycyjne – zarówno infrastrukturalne, jak i budowlane – coraz częściej wymagają dokładnej analizy wpływu planowanych...
-
Bezpiecznie i ekologicznie – praca zdalna może być „smart”
Ludzie spędzają w domach obecnie więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to w dużej mierze z modeli pracy zdalnej lub hybrydowej,...
-
-