Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-01-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-01-21
Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Fakty i mity
Czy fotowoltaika jest bezpieczna? Fakty i mity

Własna fotowoltaika pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną, pozyskiwać prąd w sposób bardziej ekologiczny, a zarazem odzyskiwać nadwyżki energii dzięki systemowi bilansowania. Wielu klientów jednak zastanawia się czy fotowoltaika jest bezpieczna? Czy fotowoltaika ściąga pioruny? Jakie jest ryzyko zagrożenia?

 

Systemy fotowoltaiczne – czy są bezpieczne?

Panele fotowoltaiczne to urządzenia elektryczne, które są podłączone do sieci energetycznej i w związku z tym przetwarzają energię elektryczną. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że zastosowane w nich nowoczesne technologie są bezpieczne dla ludzi.

Potencjalni klienci często zastanawiają się również czy instalacje fotowoltaiczne mają awarie. Prawidłowo zainstalowane systemy wyposażone w zaawansowane technologie nie mają awarii z uwagi na to, że konstrukcja paneli nie posiada ruchomych części, a obejmuje jedynie inwerter, panele odbierające promieniowanie słoneczne oraz specjalne okablowanie.

Jednakże przez cały czas, gdy systemy fotowoltaiczne pobierają energię ze słońca – są pod napięciem prądu stałego. Warto również pamiętać, że ogniwa krzemowe w panelach również pobierają energię nawet ze sztucznego oświetlenia np. światła latarni ulicznych czy świateł latarek strażackich, więc panele są wtedy pod napięciem.

 

Zagrożenia instalacji fotowoltaicznej – o czym warto wiedzieć?

Zbyt wysokie natężenie prądu stałego (DC) w modułach fotowoltaicznych może powodować ryzyko porażenia prądem. W takiej sytuacji wzrasta ryzyko pożaru, choć warto pamiętać, że w nowoczesnych i dobrze zamontowanych instalacjach ryzyka pożaru są znikomym zjawiskiem. Doskonałym zabezpieczeniem, które powinna mieć każda instalacja fotowoltaiczna o mocy powyżej 6,5 kW według prawa, jest instalacja przeciwpożarowa.

Warto również zdecydować się na zabezpieczenie w postaci wyłącznika izolacyjnego. W instalacjach poniżej 6,5 kW mocy nie ma obowiązku prawnego, aby takie zabezpieczenia przeciwpożarowe były instalowane. Jednak warto przemyśleć inwestycję w taką ochronę, jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo.

W sytuacji ryzyka pożaru – strażak ma możliwość, żeby wyłączyć ten wyłącznik i może bezpiecznie wejść na dach bez żadnego ryzyka zagrożenia dla siebie. Wyłącznik izolacyjny pozwala uziemić napięcie z modułów w czasie ewentualnego zagrożenia pożarowego. Istnieje również inny sposób na uziemienie paneli w takiej sytuacji – specjalna piana gaśnicza.

 

Jakie są najczęstsze mity dotyczące instalacji fotowoltaicznych?

Wiele osób, które chce zainwestować we własną fotowoltaikę, zastanawia się, czy jest ona bezpieczna dla zdrowia. Jedną z korzyści własnego systemu fotowoltaicznego jest to, że nie emituje on żadnych szkodliwych substancji do atmosfery i nie zanieczyszcza środowiska. Na tej podstawie można więc wysnuć wniosek, że to bezpieczna inwestycja dla zdrowia i środowiska na lata.

Jednym z powszechnych mitów jest ten dotyczący wątpliwości, czy fotowoltaika ściąga pioruny i czy w związku z tym jest ryzyko zagrożenia. Panele słoneczne są zbudowane z ogniw krzemowych i metalu, dlatego nie przyciągają piorunów. Odpowiednio zainstalowana i doskonale funkcjonująca instalacja fotowoltaiczna nigdy nie będzie gromadzić ładunków elektrostatycznych. W takiej sytuacji klient może dotknąć metalowej części instalacji bez ryzyka porażenia. Obecność takiej instalacji na terenie działki lub dachu nie zwiększa ryzyka porażenia piorunem.

Jednak warto mieć na uwadze, że jeśli nastąpi wyładowanie energii pioruna i uderzy on w panel, to istnieje ryzyko przedostania się energii do wnętrza budynku. Właśnie dlatego tak ważne jest zainstalowanie odpowiednio dobranej ochrony przeciwpożarowej dla własnej fotowoltaiki. Istotne jest, aby odpowiednio przygotować się do wyboru partnera, który zaproponuje sprzęt wysokiej klasy i zajmie się fachowym montażem. Jeśli szukasz branżowych specjalistów, warto zajrzeć na stronę https://n-energia.pl/.

Dodatkową ochroną dla gospodarstw domowych są instalacje odgromowe (piorunochrony). Co oznacza, że ładunek energetyczny w wyniku uderzenia pioruna jest odprowadzany wzdłuż okablowania instalacji odgromowej, a pozostała część konstrukcji wraz z urządzeniami jest odpowiednio chroniona w takiej sytuacji. Podczas burzy piorun uderza w taką instalację, ponieważ jest to najwyższy obiekt na działce i odpowiednio uziemiony, ale warto pamiętać, że piorunochrony same w sobie nie przyciągają piorunów.

Ryzyko uderzenia piorunem wzrasta szczególnie na spiczastych terenach, na pewnej wysokości nad poziomem danego terenu. Jednak to, czy piorun trafi akurat na metalowy obiekt na danym terenie – jest bez znaczenia. Oczywiście metal jest doskonałym półprzewodnikiem, dlatego prawdą jest, że w czasie burzy należy trzymać się z dala od wszelkich konstrukcji metalowych, które mogą ten prąd przewodzić.

 

Własna fotowoltaika – bezpieczna instalacja dla każdego!

Inwestowanie we własną fotowoltaikę jest opłacalne finansowo i ekologiczne dla środowiska. Natomiast z drugiej strony ze względu na narastające mity dotyczące bezpieczeństwa takiej instalacji, wciąż wiele osób zastanawia się nad pozyskiwaniem własnej energii.

Warto zastanowić się nad aktualnym zapotrzebowaniem swojego domu, firmy lub gospodarstwa rolnego na prąd, porównać i dokładnie przeliczyć rachunki za energię elektryczną z ostatniego roku, przeanalizować jaka moc paneli będzie najlepsza względem potrzeb i podjąć ostateczną decyzję.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
n-energia.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także