
Badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie dowodzą, że po raz pierwszy człowiek swoją działalnością wpłynął na zmianę klimatu już 11 500 lat temu. W rdzeniach pobranych z Morza Martwego naukowcy znaleźli dowody na szeroko zakrojoną erozję, która nie pasuje ani do ruchów tektonicznych, ani do klimatu epoki, w której miała miejsce.
"Wpływ człowieka na środowisko - mówi kierujący badaniami prof. Shmuel Marco - naraża na niebezpieczeństwo całą planetę. Jest zatem niezwykle ważne, byśmy zrozumieli, jak te procesy przebiegają. Nasze odkrycie pozwala na ilościową ocenę początków znaczącego ludzkiego wpływu na geologię Ziemi i ekosystemy."
Prace były prowadzone w ramach projektu Dead Sea Deep Drilling. Pobrano próbki, które reprezentują ostatnie 22 000 lat historii regionu. Zauważona erozja miała miejsce podczas rewolucji neolitycznej, gdy ludzie na masową skalę przechodzili z kultury zbieracko-łowieckiej do rolnictwa i osiadłego trybu życia. To przyczyniło się do znaczącego zwiększenia populacji ludzi na Ziemi.
"Naturalna roślinność została zastąpiona przez roślinność uprawną - tłumaczy Marco - udomowiono zwierzęta, wypasanie zmniejszyło szat roślinną, a wylesianie odsłaniało nowe tereny, na pastwiska. Wszystkie te zjawiska zintensyfikowały erozję i zwiększyły osadzanie się materiału, co odkryliśmy w próbkach z Morza Martwego – mówi profesor Marco. Zauważyliśmy gwałtowne, trzykrotne zwiększenie się ilości drobnego piasku, który był przynoszony do Morza Martwego przez sezonowe powodzie. Tak gwałtowne zwiększenie erozji nie pasuje do tektoniki i klimatu holocenu, epoki która rozpoczęła się w plejstocenie przed 11 700 laty."
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- kopalniawiedzy.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Wojciech Świątek obejmuje rolę dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju w...
Polski oddział Schneider Electric, firmy wielokrotnie uznawanej na całym świecie za jedno z najbardziej zrównoważonych przedsiębiorstw, z...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-
-
-