
Climate Analytics opublikowała raport, w którym twierdzi, że powstrzymać globalne ocieplenie klimatu może tylko zamknięcie wszystkich elektrowni węglowych do 2030 roku. Zdaniem tej berlińskiej organizacji jest jedyna szansa, aby utrzymać temperaturę na znośnych poziomach.
Climate Analytics zajmuje się sprawdzaniem możliwości, jakie mają państwa świata, aby zrealizować cele porozumienia klimatycznego z Paryża. Z wyliczeń organizacji wynika, że Chiny musiałyby zrezygnować z paliw kopalnych do 2040 roku, a reszta świata do 2050 roku.
"Zarówno zamykanie istniejących - mówi Jennifer Morgan, dyrektor zarządzająca grupy środowiskowej w Greenpeace International - jak powstrzymanie się od budowy nowy elektrowni węglowych jest kluczowe jeśli chodzi o unikanie katastrofalnych zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatu."
Na świecie funkcjonuje obecnie 8175 elektrowni węglowych, a kolejne 733 są w trakcie budowy. Istniejące urządzenia odpowiadają za produkcję ok. 40% światowej energii.
Alternatywą dla zamykania elektrowni węglowych jest rozwijanie technologii redukcji CO2 w atmosferze takich jak wychwytywanie dwutlenku węgla oraz jego składowanie. Niektórzy badacze sugerują, że konieczna może się okazać geoinżynieria, polegająca na wpuszczeniu substancji odżywczych do oceanów lub wypuszczeniu cząsteczek ochronnych do atmosfery. Rozwiązanie takie pozwoliłoby na większą ochronę przez promieniowaniem słonecznym. Nie wiadomo jednak do końca, jakie konsekwencje dla globalnych ekosystemów miałyby te rozwiązania.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- forsal.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
MEW – płynne złoto? Czyli jak odpowiednio przygotować się do realizacji...
Energetyka wodna to proekologiczny sposób na wytwarzanie energii elektrycznej. Podstawową zaletą budowy małej elektrowni wodnej (MEW) jest...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-
-
-