Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-04-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-04-20
Ciepło z serwerów danych
Ciepło z serwerów danych
Ciepło z serwerów danych

Holenderski startup, Nerdalize ma zamiar zrewolucjonizować podejście do budowania infrastruktury serwerowej. Zamiast inwestować w potężne centra, chce umieścić serwery w zwykłych domach, używając ich w roli wolnych od opłat grzejników.

Niedawno nawiązała się współpraca pomiędzy Nerdalize a Eneco, jednym z największych holenderskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Wspólnymi siłami udało im się podłączyć do testów pięć prototypowych urządzeń. Wyglądają one jak zwykłe kaloryfery, a mianowane zostały e-radiatorami. Nerdalize chce pokrywać koszty zasilania serwerów, oszczędzając na personelu utrzymującym działanie tradycyjnych szaf serwerowych skupionych w jednym miejscu. Efektem jest moc obliczeniowa, które jest o 55% tańsza niż ta oferowana przez dostawców tradycyjnych serwerów.

Ciepło generowane w wyniku obliczeń przeprowadzanych w urządzeniach jest efektem ubocznym, który inżynierom z Nerdalize udało się przekształcić w bezpłatną energię dla naszych domostw. Ponadto e-radiatory pracują bardzo cicho.

Zapotrzebowanie na moc obliczeniową nie jest stałe, jednak trwają prace nad takim zarządzaniem przydzielaniem zadań, by ten problem zniwelować. System pozwala również w momentach niskiego zapotrzebowania na ciepło, na przykład latem, przekierowywać ciepło na zewnątrz budynku.

Nie jest jasne, jak bardzo e-radiatory mogą wpłynąć na nasze rachunki za energię. Eneco szacuje jednak, że przeciętne gospodarstwo domowe w Holandii może w ten sposób oszczędzić około 440 euro rocznie. Z drugiej strony warto zauważyć, że na wynik ma wpływ wiele czynników budowlanych. Urządzenie jest cały czas w fazie rozwoju, my jednak już teraz nie możemy się doczekać jego wprowadzenia na rynek.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • mała Mi

    2015-04-24 09:07

    Świetny pomysł! Wykorzystywanie energii która, i tak by się uwalniała i tylko marnowała, jest zawsze czymś godnym pochwały i w sumie to prawie jak odzysk energii elektrycznej tylko w formie ciepła. Po przeczytaniu rodzi mi się jednak pytanie czy dodatkowe urządzenia elektroniczne nie będą wpływały na zdrowie mieszkańców. Wszyscy nie raz juz słyszeli o promieniowaniu elektromagnetycznym i jego wykazanych i domniemanych skutkach. Czy w tym przypadku można się spodziewać też tego rodzaju negatywnego działania?

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :