Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-05-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-05-21
Chiny: spodziewany wzrost wykorzystania energii odnawialnych
Chiny: spodziewany wzrost wykorzystania energii odnawialnych
Chiny: spodziewany wzrost wykorzystania energii odnawialnych
Władze Chin w ramach przyjętej strategii mającej na celu zagwarantowanie dostaw i bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz poprawę stanu środowiska naturalnego postanowiły przyspieszyć rozwój sektora energii odnawialnych i zwiększyć jego udział w bilansie energetycznym kraju.

Według najnowszego raportu firmy Frost & Sullivan zatytułowanego Chinese Renewable Energy Markets dochody sektora energii odnawialnych w Chinach w 2006 roku wyniosły 6,9 mld dolarów, a w roku 2013 powinny wynieść 17,9 mld dolarów. Raport podaje, że moc zainstalowana sektora energetyki odnawialnej wzrośnie do 2020 roku o 16%, o 8,5% więcej niż w 2006 r.

Na przyspieszenie rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych w Chinach znaczny wpływ ma prawo zachęcające do nowych inwestycji. Najważniejszym aktem prawnym regulującym kwestię alternatywnych źródeł energii w Chinach jest Ustawa o energii odnawialnej wydana 1 stycznia 2006 roku. Nakłada ona na operatorów sieci obowiązek zakupu energii odnawialnych od zarejestrowanych producentów czystej energii. Oprócz Ustawy obowiązują liczne zachęty finansowe, takie jak obniżone podatki dla producentów czystej energii czy subsydia, których celem jest przyciągnięcie kapitału dla nowych inwestycji.

W przypadku biomasy na państwo ustala wielkość dofinansowania na podstawie lokalnych cen energii pozyskanej z odsiarczonego węgla. Do właściwej kwoty dolicza się zagwarantowaną przez rząd sumę 3 centów za 1 kW/h. Dofinansowywani są jedynie ci producenci, którzy wytwarzają energię z biomasy nie dłużej niż 15 lat. Dla wszystkich projektów opartych na alternatywnych źródłach energii, które zostaną zgłoszone do zatwierdzenia po 2010 roku, wielkość subsydiów za 1 kW/h wytworzonej energii będzie zmniejszana o 2% rocznie.

Pretendentem do najszybciej rozwijającego się sektora energetyki odnawialnej w Chinach w okresie do 2013 roku najprawdopodobniej zostanie energetyka solarna. Wzrost wartości tego rynku w perspektywie kolejnych sześciu lat może przewyższyć nawet rynek energetyki wiatrowej. Dobre perspektywy stoją również przed rynkiem biomasy. Wynika to nie tylko z pomocy finansowej państwa, ale i z dostępności surowca. Coraz większy wzrost będzie również udziałem hydroenergetyki, która już teraz jest dobrze rozwinięta w Chinach.

Przeszkodą dla zrównoważonego rozwoju energetyki odnawialnej w Chinach, a zwłaszcza sektora biomasy i energetyki wiatrowej, które nie są tak dobrze rozwinięte jak w państwach zachodnich, może być brak doświadczonego personelu odpowiedzialnego za instalowanie, utrzymanie i serwisowanie tego typu obiektów. W Chinach jest obecnie jedynie kilka firm działających na rynku alternatywnych źródeł energii, które posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie rozwoju produktu, sporządzania biznes planu i organizacji środków na nowe inwestycje i rozwój.

Zdaniem autorów raportu brak własnych technologii może być główną przeszkodą dynamicznego wzrostu rynku energii odnawialnych w Chinach. Importowanie kluczowych komponentów oprzyrządowania i zaawansowanych technologicznie części ogranicza rozwój lokalnych firm i ich konkurencyjność na rynku międzynarodowym. Pomimo tego energetyka odnawialna w Chinach powinna mieć w dłuższej perspektywie znaczny udział w bilansie energetycznym Chin, natomiast w krótkim okresie tradycyjne źródła energii wciąż będą odgrywać najważniejszą rolę, głównie ze względu na wciąż niższe koszty energii pochodzącej z takich źródeł w porównaniu ze źródłami odnawialnymi.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
engineerlive.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także