
Biogazownia w Kostkowicach (Śląskie), unikatowa w skali europejskiej, wykorzystująca wszystkie, nie tylko roślinne odpady powstające w rolnictwie, w styczniu osiągnęła pełną zdolność produkcyjną.
Instalacja, jedna z pierwszych w Europie w pełni rolniczych biogazowi, powstała w gospodarstwie należącym do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Grodźcu Śląskim i kosztowała około 10 mln zł.
Biogazownia ma możliwość wykorzystania przy produkcji energii nie tylko tradycyjną kiszonkę roślinną, ale przede wszystkim inne odpady: obornik, gnojowicę, pozostałości po produkcji gliceryny, tłuszczów, osadów rzepakowych, resztek poubojowych, gorzelnianych, kuchennych i spożywczych.
Kiszonka wykorzystywana w biogazowni stanowi ok. 25-40 proc. Pozostałą część stanowią odpady innego typu.
Wytworzony gaz jest spalany w specjalnym silniku kogeneracyjnym o mocy 600 kilowatów, dzięki czemu powstają prąd i ciepło, pozostaje także nawóz wykorzystywany do nawożenia upraw.
Biogazownia to kolejne zrealizowane w Kostkowicach przedsięwzięcie ekologiczne. Od trzech lat działa tam już agrorafineria, produkująca biodiesel z nasion rzepaku. Jej produktem ubocznym jest pasza białkowa dla hodowanych tam zwierząt. Krowy dają mleko, a ciepło odzyskiwane przy jego chłodzeniu wykorzystywane jest do ogrzewania gospodarstwa.
Przedsięwzięcia Zakładu Doświadczalnego wpisują się w rządową politykę środowiskową, przewidującą powstanie w Polsce w ciągu ok. 10 lat sieci biogazowni, które wytworzą w sumie cztery razy więcej energii niż elektrownie wiatrowe.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przeznaczył na inwestycję w Kostkowicach w postaci dotacji i preferencyjnej pożyczki ponad 5,8 mln zł.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- pb.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-
-
-