
Instytut Energetyki Odnawialnej na zlecenie Ministerstwa Gospodarki przeprowadził analizę możliwości wprowadzenia systemu FEED-IN TARIFF dla mikro i małych instalacji OZE. Badania przeprowadzono w związku z pracami nad ustawą o odnawialnych źródłach energii.
Przeprowadzona przez Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) analiza ma jeden cel. Jest nim określenie uzasadnionej wysokości stałej ceny jednostkowej zakupu energii elektrycznej wytworzonej w różnych rodzajach odnawialnych źródeł energii (OZE) przyłączonych do sieci dystrybucyjnej – tzw. stałych taryf typu FiT (ang.: feed-in tariff). - Do wyliczenia kosztów produkcji energii elektrycznej dla wszystkich technologii OZE wykorzystano jednolitą, wspólną metodę tzw. „rozłożonego kosztu produkcji energii", zwaną LCOE (ang. levelised cost of energy) - informuje IEO. Według planó Ministerstwa Gospodarki, taryfy typu FiT mają zostać wprowadzone już w przyszłym roku. Są one adresowane do małych i mikro instalacji OZE o mocy do 200 kW. - W oparciu o wyniki analizy kosztów metodą LCOE, zaproponowano modyfikację systemu taryf FiT w projekcie ustawy o OZE poprzez zwiększenie wysokości taryf na energię z niektórych źródeł oraz wprowadzenie w niektórych przypadkach dodatkowych progów mocy poniżej których stawka FiT jest nieco wyższa – wyjaśnia IEO.
IEO w swoich konkluzjach uznał, że lista technologii objętych wsparciem taryfami FiT powinna zostać rozszerzona o mikrosystemy kogeneracyjne na biopłyny. Zdaniem autorów badania, większe wsparcie powinny otrzymać mikroinstalacje fotowoltaiczne i wiatrowe. Analizy wskazują również, że proponowane przez Ministerstwo Gospodarki wsparcie dla biogazowni jest niewystarczające do zapewnienia im pomyślnego rozwoju. Dodatkowo okazuje się, że proponowane taryfy FiT są niższe w stosunku do analogicznych taryf w innych krajach. W takiej sytuacji IEO zaproponowało wprowadzenie modyfikacji w taryfach. - Wyniki analiz wskazały w szczególności na konieczność wparcia nieco wyższymi stawkami małych elektrowni wiatrowych o mocy <50 kW i systemów PV zintegrowanych z budynkami tylko do mocy <10 kW, jednostek kogeneracyjnych na biopłyny o mocy do 50 kW - tłumaczą autorzy badania.
Propozycje rządowe:
- Małe elektrownie wiatrowe do 200 kW - 0,65 zł/kWh
- Systemy fotowoltaiczne do 100 kW - 1,10 zł/kWh
- Mikro i małe biogazownie rolnicze do 50 kW - 0,70 zł/kWh
- Mikro i małe biogazownie rolnicze 50-200 kW - 0,65 zł/kWh
- Małe elektrownie wodne do 75 kW - 0,70 zł/kWh
- Mikro i małe jednostki kogeneracyjne na biopłyny do 50 kW - 0,00 zł/kWh
Propozycje IEO:
- Małe elektrownie wiatrowe do 50 kW – 1,20 zł/kWh
- Małe elektrownie wiatrowe do 200 kW – 0,70 zł/kWh
- Systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem do 10 kW – 1,20 zł/kWh
- Systemy fotowoltaiczne wolnostojące do 100 kW – 1,10 zł/kWh
- Mikro i małe biogazownie rolnicze do 50 kW – 1,50 zł/kWh
- Mikro i małe biogazownie rolnicze 50-200 kW – 0,90 zł/kWh
- Małe elektrownie wodne do 75 kW – 0,75 zł/kWh
- Mikro i małe jednostki kogeneracyjne na biopłyny do 50 kW – 1,25 zł/kWh
Pełen raport dostępny jest na stronach IEO.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-
-