Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-07-21  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-07-21
Analiza ruchu turystycznego na Półwyspie Helskim
Analiza ruchu turystycznego na Półwyspie Helskim

W Kartuzach odbywa się XV międzynarodowa Akademia Letnia „Wyzwania zrównoważonego rozwoju", której celem jest analiza ruchu turystycznego na Półwyspie Helskim, zaplanowanie odpowiednich metod i narzędzi ochrony środowiska w tym miejscu. Badania zaprojektowano we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.

W zajęciach XV międzynarodowej Akademii Letniej uczestniczy 28 osób z Polski i z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Na podstawie badań obserwacyjnych oraz wywiadów, spróbują oni wskazać kierunki działań pozwalające na współistnienie turystyki i ochrony przyrody na Półwyspie Helskim tak, aby korzyści odnosiła zarówno przyroda, turyści, jak i miejscowa społeczność.

„Intensywny ruch turystyczny w strefie przybrzeżnej ma niewątpliwy wpływ na ekosystem - dlatego pomiar oraz analiza parametrów tego ruchu może pomóc w planowaniu odpowiednich metod i narzędzi ochrony środowiska" – wyjaśnia Marcin Walków z organizującej zajęcia Fundacji Sendzimira.

Badania obserwacyjne pozwolą odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. liczby odwiedzających plaże osób oraz ich typowych szlaków komunikacyjnych, ilości plastikowych odpadów na plażach.

Dzięki badaniom określona zostanie również liczebność populacji chronionego gatunku skorupiaków – zmieraczka (Talitrus saltator), który ma znaczenie w samooczyszczaniu się plaży. W Polsce zniknął z większości zatłoczonych plaż, natomiast stosunkowo liczne populacje pozostały w bardziej odosobnionych wyspach Półwyspu Helskiego.

Grupa uczestników Akademii Letniej jest interdyscyplinarna, wśród nich są zarówno studenci ostatnich lat, koordynatorzy projektów społecznych, dziennikarze, jak i pracownicy wyższych uczelni. Reprezentują takie dyscypliny jak ekonomia, zarządzanie, ochrona środowiska, stosunki międzynarodowe, architektura krajobrazu, urbanistyka, geografia i biologia. Zostali wybrani spośród ponad 460 chętnych, biorących udział w dwustopniowym bezpłatnym szkoleniu on line, które odbywało się od marca do maja tego roku. Tegoroczne zajęcia trwają trzy tygodnie i zakończą się 28 lipca.

To już druga edycja Akademii Letniej, która koncentruje się na tematyce usług ekosystemów. W ubiegłym roku uczestnicy brali udział w unikatowych w skali kraju badaniach wyceny wartości ekonomicznej drzew przyulicznych w centrum Łodzi.

 

 

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
pap.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :