
22 marca był datą XXI Światowy Dzień Wody, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Zrównoważonego Rozwoju". W ten sposób organizatorzy chcieli przypomnieć m.in. o fakcie, że słodka woda to zaledwie ok. 3% zasobów wody na świecie a około 1,2 miliarda ludzi nie ma dostępu do czystej wody, natomiast w miastach mieszka 3,3 miliarda ludzi.
Woda pokrywa 72% powierzchni naszej planety. Ponad 97% zasobów wodnych Ziemi to wody morskie i oceaniczne, które ze względu na swoje zasolenie nie są przydatne do spożycia przez ludzi. Zaledwie pozostałe 2,5% stanowi woda słodka, która w większości uwięziona jest w lodowcach i śniegach (ok. 10% powierzchni naszej planety pokryte jest lodem). Zatem tylko 0,6% zasobów wodnych świata to wody słodkie, mogące stanowić źródło wody pitnej.
Problem niskich zasobów wody pitnej dotyczy także Polski. Choć W ciągu ostatnich 25 lat czystość wody w Polsce poprawiała się wciąż nie spełniamy wszystkich wymagań Ramowej Dyrektywy Wodnej. Główne powody zanieczyszczeń to niewłaściwe traktowanie dolin rzecznych, nadmierna ich regulacją, błędne planowanie przestrzenne czy wreszcie niska świadomość społeczna.
Ramowa Dyrektywa Wodna porządkuje i koordynuje istniejące europejskie ustawodawstwo wodne, ma także na celu ochronę wody przed zanieczyszczeniem u jej źródła. Głównym celem Ramowej Dyrektywy Wodnej jest osiągnięcie „dobrego stanu wód" do 2015 roku.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- ekologia.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Ochrona atmosfery w energetyce i przemyśle
Rozwój cywilizacji jest niemożliwy bez energii elektrycznej i dlatego z roku na rok świat wytwarza coraz więcej energii, zwiększając...
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
-
-
-
-