Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2017-04-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-04-25
Zmiany klimatu - jak z tym walczyć?
Danfoss Link
Danfoss Link

Zima wiosną, śnieg w kwietniu, huraganowe wiatry, gwałtowne burze, opady deszczu, fale upałów, powodzie czy susze, to coraz częstsze, ekstremalne zjawiska w Polsce, związane głównie z globalnymi zmianami klimatu. Zdaniem klimatologów, takich anomalii pogodowych będzie coraz więcej, a w głównej mierze odpowiada za nie działanie człowieka.

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), w ponad 95 proc. za zmiany klimatu odpowiadają zachowania człowieka. Nadmierna emisja gazów cieplarnianych, głównie CO2, zabudowa terenów i rozwój infrastruktury, wycinanie lasów, jest główną przyczyną skali i tempa zmian klimatu. Każdego dnia, co sekundę, elektrownie, samochody i fabryki podwajają naturalną emisję dwutlenku węgla. Na przykład sektor spożywczy odpowiada za około 30% zużycia energii na świecie i około 22% emisji gazów cieplarnianych, z kolei obiekty budowlane odpowiadają za ponad jedną trzecią zużycia energii i są istotnym źródłem emisji dwutlenku węgla.

Aby ograniczyć wzrost temperatury i zanieczyszczenia powietrza, konieczne jest wprowadzenie zmian regulacyjnych i technologicznych. Do 2050 roku należy zmniejszyć emisje o 40-70 procent w stosunku do poziomu z 1990 roku. Według analizy firmy Danfoss, energooszczędne technologie i te pozwalające na korzystanie z odnawialnych źródeł energii mają kluczowe znaczenie dla wprowadzenia tych zmian. Duży wybór i dostęp do technologii pozwala na znaczne redukcje zużycia energii i emisji dwutlenku węgla, zarówno teraz, jak i w przyszłości. Przekłada się to również na efektywność kosztową dalszej optymalizacji.

Zdaniem ekspertów bardzo ważnym obszarem, na którym należy się skupić, by chronić klimat jest temperatura i jakość powietrza wewnątrz budynków, bowiem jedna trzecia zużywanej energii jest wykorzystywana do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Na przykład stosując elektroniczne termostaty grzejnikowe, które regulują temperaturę w pomieszczeniu, można zaoszczędzić do 30 proc. energii.

Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów pozwalających na indywidualną regulację ogrzewania jest Danfoss Link™, który umożliwia bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem w budynkach. System współpracuje zarówno z elektronicznymi termostatami grzejnikowymi Connect, jak i ogrzewaniem podłogowym. Umożliwia również sterowanie urządzeniami elektrycznymi działającymi na zasadzie funkcji włącz/wyłącz.

System automatycznie reguluje temperaturę w pomieszczeniu. Można nim sterować za pomocą intuicyjnego sterownika lub smartfona. Dzięki Danfoss Link™ można zaoszczędzić nawet do 30 proc. kosztów ogrzewania.

Dodatkowe oszczędności są wygenerowane głównie dzięki trybowi wakacyjnemu (system obniża temperaturę w chwili, gdy domownicy wychodzą z domu, temperatura wzrasta do komfortowej w momencie, gdy domownicy wracają) i funkcji otwartego okna (w chwili wykrycia przez termostat nagłego spadku temperatury, jak w przypadku otwartego okna, system automatycznie wyłącza ogrzewanie). Tym samym oszczędza się zarówno energię, jak i pieniądze.

Użytkownik nie musi pamiętać o zakręcaniu grzejników na noc ani na czas nieobecności. Danfoss Link™ umożliwia zaprogramowanie harmonogramu dostosowanego do trybu życia domowników (lub też pracowników danego lokalu).

Całość sterowana jest z jednego miejsca w domu. Dzięki zdalnemu sterowaniu przez smartfon w każdej chwili można modyfikować ustawienia.

To tylko jedno z gotowych rozwiązań, służących do zmniejszenia negatywnego wpływu na klimat i środowisko. Energooszczędne technologie są łatwym sposobem na ograniczenie emisji dwutlenku węgla i zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
Danfoss Poland Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także