Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-05-18   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-05-18

The Ocean Cleanup zbiera fundusze na oczyszczenie oceanu [wideo]

Założyciel The Ocean Cleanup Boyan Slat ma zaledwie 23 lata
Założyciel The Ocean Cleanup Boyan Slat ma zaledwie 23 lata

Holenderska fundacja The Ocean Cleanup ogłosiła, że że udało jej się zebrać już 31,5 mln dolarów na program oczyszczenia oceanów. Jej założycielem jest zaledwie 23 letni Boyan Slat, który opracował wizjonerską metodę usuwania śmieci z morskich głębin.

Technologia Ocean Cleanup opiera się na stosunkowo prostym założeniu – zamiast pływać za śmieciami, wystarczy wykorzystać oceaniczne prądy, by śmieci przypłynęły do nas. Wyłapywać je ma specjalna bariera, swego rodzaju sztuczna linia brzegowa, która nie potrzebuje żadnego zasilania z zewnątrz.

Według Slata oczyszczenie samej tylko Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci (odkrytej i opisanej w latach 80. poprzedniego wieku) za pomocą statków i sieci zajęłoby tysiące lat, w dodatku generowałoby sporo spalin i kosztowało miliardy dolarów. The Ocean Cleanup miałaby się z tym uporać w 10 lat.

Pierwszą fazę testów w naturalnych warunkach przeprowadzono w zeszłym roku na Morzu Północnym, 23 km od holenderskiego wybrzeża. Działanie 100-metrowego prototypu wciąż jest badane. Szerzej zakrojony pilotaż ma ruszyć w tym roku.

Największe w historii czyszczenie oceanu ma się rozpocząć w 2020 roku. Boyan liczy, że projekt uda się sfinansować również dzięki sprzedaży wyłowionego plastiku firmom zajmującym się recyklingiem. W późniejszym etapie pozyskane w ten sposób środki mają w pełni rekompensować wszystkie ponoszone przez fundację koszty.

Boyan Slat jest najmłodszym zdobywcą nadawanego przez ONZ tytułu Champion of the Earth, magazyn "Reader's Digest" ogłosił go Europejczykiem roku 2017, nagrodził go norweski król Harald, wiele publikowanych w prestiżowych pismach rankingów zalicza go do grona najbardziej obiecujących młodych przedsiębiorców.

(mk)

Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
Źródło:
wyborcza.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe