Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-08-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-08-03
Ruszył Zakład Zagospodarowania Odpadów w Trzebani koło Leszna
W czwartek, 29 lipca, po rozruchu technologicznym Zakładu Zagospodarowania Odpadów nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Trafiają do niego odpady z 18 gmin regionu. Działa w technologii beztlenowej fermentacji. To pierwsza i jedyna taka technologia w Polsce.

Do Zakładu najwięcej śmieci trafia, mimo segregacji, w formie zmieszanej. To większość odpadków z gospodarstw domowych: popiół, papier, resztki kuchenne, opakowania i inne. W głównej hali zakładu w Trzebani zostają mechanicznie przesortowane pod względem wielkości. Z frakcji najgrubszej wyselekcjonuje się elementy metalowe, makulaturę i plastik.
Wydziela się również frakcje handlowe, które są doczyszczane i belowane (tworzywa sztuczne, makulatura) i wysyłane do odbiorców zajmujących się ich ponownym przetwarzaniem.

Frakcje drobne przygotowuje się do beztlenowej fermentacji. W formie przesianej taśmociągami trafią do wysokiej na 25 metrów kolumny fermentacyjnej o pojemności 1900 m sześc. Są w niej kolonie specjalnych bakterii, które przekształcają biofrakcję w nieszkodliwą masę, która może być bezpiecznie składowana w nowo wybudowanej kwaterze składowiska odpadów. Śmieciowa masa siedmiokrotnie przejdzie przez fermentacyjny cylinder.
W efekcie beztlenowej fermentacji w ogromnej wieży powstaje biogaz – trafia do energetycznej części zakładu, gdzie jest spalany w silnikach napędzających generatory produkujące prąd, a ciepło jest wykorzystywane do ogrzewania zakładu. Produkowana energia wystarczy na obsługę maszyn oraz dostarczenie ciepłej wody i ogrzanie pomieszczeń, a nadmiar prądu będzie sprzedawany zakładowi energetycznemu.
Po serii fermentacji nieszkodliwa pulpa przefermentowanych śmieci trafi na składowisko.

Nowoczesne zakłady unieszkodliwiania odpadów są zbyt duże jak na potrzeby jednej gminy, czy jednego miasta wielkości Leszna. Dlatego 18 gmin partycypowały w kosztach, proporcjonalnie do liczby mieszkańców. Do Trzebani będą trafiać wszystkie odpady „produkowane” przez gospodarstwa domowe z terenu 18 gmin.

Cały czas doskonalony jest system segregacji odpadów w naszych domach i za parę lat zdecydowana większość plastiku, metalu, szkła i makulatury będzie oddawana w sposób selektywny.

Wszystkie inne rodzaje odpadów zostaną również zagospodarowane. Te wielkogabarytowe (np. meble) trafią do hali Drewno, metal, tworzywa sztuczne skieruje się do powtórnego przerobu. Gruz budowlany trafi na specjalny plac, gdzie zostanie pokruszony. W takiej postaci posłuży np. do utwardzania dróg.

Roczny przerób Zakładu Zagospodarowania Odpadów to 70 tysięcy ton. Pracę w zakładzie docelowo znajdzie około 70 osób. Trzebania obsługuje 250 tysięcy ludzi mieszkających w naszym regionie. Koszt zakładu - prawie 25 mln euro. Projekt „Budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani, gmina Osieczna” wsparła finansowo Unia Europejska i jej Fundusz Spójności - 18,6 mln euro. Zakład został wybudowany przez konsorcjum firm Hydrobudowa S.A., Hydrobudowa Polska S.A. i PBG S.A. Samorządy biorące udział w projekcie: Leszno, Rawicz, Gostyń, Poniec, Rydzyna, Włoszakowice, Wijewo, Święciechowa, Lipno, Osieczna, Krzemieniewo, Miejska Górka, Bojanowo, Śmigiel, Krzywiń, Krobia, Pępowo, Pogorzela.

Jest to jedno z największych zadań ekologicznych w całym kraju.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
MZO Leszno
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także