Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-06-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-06-10
Porozumienie w sprawie „Czystego Powietrza" podpisane
Flickr, CC0
Flickr, CC0

7 czerwca Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisał porozumienie z prezesami zarządów 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska w sprawie realizacji rządowego programu "Czyste Powietrze". Na walkę ze smogiem Polska przeznaczy 130 mld zł.

"Dzisiaj podpisano kolejny etap realizacji programu Czyste Powietrze, przyjętego w ubiegłym roku przez rząd" - mówiła podczas konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła także, że to pierwsze tego typu kompleksowe podejście do kwestii jakości powietrza w Polsce, które odnosi się np. do takich kwestii, jak wymiana kotłów - tzw. kopciuchów na te najlepszej jakości.

"To wielki program poprawy substancji mieszkaniowej i jakości powietrza - mówił premier Mateusz Morawiecki. Na ten cel zostaną uruchomione ogromne środki zarówno w postaci różnego rodzaju ulg, jak również dotacji bezpośrednich dla osób, których nie stać na samodzielną termomodernizację swoich budynków jednorodzinnych czy wielorodzinnych."

Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że podatnicy będą mogli odliczyć od dochodu wydatki związane z termomodernizacją budynków jednorodzinnych. To oferta dla tych, którzy "wcześniej nie korzystali z żadnych form pomocy państwa w rozwiązywaniu problemów zwianych z termomodernizacją".

W okresie 10-12 lat z programu "Czyste powietrze" może skorzystać 3-4 mln domów jednorodzinnych - szacuje minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zapowiedział kampanię informacyjną resortu i szkolenia dla przyszłych beneficjentów programu.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w momencie, kiedy notyfikacja ws. programu Czyste Powietrze ze strony Komisji Europejskiej będzie pozytywna, jeszcze w lipcu przyjęte zostaną ważne regulacje w obszarze walki ze smogiem. Według premiera w ciągu 5-10 lat w mierzalny sposób poczujemy poprawę jakości powietrza, które ma być czyste.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
gazeta.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :