Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-05-19   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-05-19

Pięć dolnośląskich gmin będzie współpracować na rzecz rozwoju energii odnawialnej

Koordynatorem klastra jest specjalnie do tego powołana spółka
Koordynatorem klastra jest specjalnie do tego powołana spółka

Gminy: Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań założyły Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej. Jego zadaniem będzie pozyskanie środków na budowę elektrowni fotowoltaicznych, bioelektrowni czy elektrowni geotermalnych.

Przedsięwzięcie zakłada uruchomienie procesów inwestycyjnych, zmierzających do budowy instalacji produkujących energię ze źródeł odnawialnych. Pierwsze inwestycje w tym zakresie mają ruszyć w ciągu kilku miesięcy.

We wszystkich gminach mają powstać elektrownie fotowoltaiczne "Tę inwestycję zakończymy, przynajmniej częściowo, jeszcze w tym roku. Energia wytwarzana lokalnie i ze źródeł odnawialnych jest tańsza. To oznacza wymierne korzyści dla mieszkańców. Przekłada się na zwiększone dochody do budżetów gmin oraz nowe miejsca pracy" - mówi Leszek Leśko, burmistrz Olszyny, która dysponuje już dokumentacją niezbędną do budowy instalacji.

Koordynatorem klastra jest specjalnie do tego powołana spółka. Szacuje ona, że łączny potencjał wszystkich projektowanych na terenie pięciu gmin instalacji wyniesie około 15 MW. "Klaster - mówi Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki Olszyna PS Energetyka Odnawialna - pozwoli na bardziej elastyczne, a przez to efektywniejsze sterowanie wytwarzaniem energii. To przełoży się na konkretne oszczędności dla gmin. Warto tu również dodać, że zgodnie z naszymi obliczeniami wyprodukujemy nadwyżkę energii, która będzie mogła zostać sprzedana w ramach aukcji przewidzianych dla klastrów."

(mk)

Kategoria wiadomości:
Inne
Źródło:
portalsamorzadowy.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe