Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-10-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-10-11
Ogrody deszczowe sposobem na zatrzymywanie wilgoci w miastach?
Pxhere, CC0
Pxhere, CC0

44 polskie miasta wskazały w swoich planach adaptacji do zmian klimatu ogrody deszczowe jako jedno z potencjalnych rozwiązań pozwalających na retencję wody. Obecnie ponad 50% deszczówki jest w miastach odprowadzana kanalizacją deszczową do rzek.

Wraz z ocieplaniem się klimatu coraz częstszym zjawiskiem są susze. Szczególnie dramatyczna pod tym względem sytuacja jest w miastach, które w lecie przypominają betonowe pustynie. Sposobem na zatrzymanie większej ilości wody spadającej w postaci deszczu są tzw. ogrody deszczowe.

Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową stopniowo oddając ją do ekosystemu. Mogą być budowane w różnej wielkości pojemnikach, a także wprost w gruncie. Przybierać mogą wówczas formę niewielkiego zagłębienia, które przez zaprojektowany system warstw o różnej przepuszczalności i chłonności wody, imitują procesy występujące w naturalnych miejscach okresowego zbierania się nadmiaru wody.

Ogród deszczowy pozwala zatrzymać wodę w glebie, jak też gromadzić ją w zbiornikach, by móc ją później wykorzystać do podlewani roślin. "Każdy plac i skwer - mówi dr Agnieszka Kuśmierz z Instytutu Ochrony Środowiska - może zostać zamieniony w klimatyczny ogród deszczowy, w którym gleba zatrzyma wodę, a roślinność pomoże w oczyszczaniu wód."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
propertydesign.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :