Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-20
Nasze śmieci, nasz problem

Mieszkańcy segregujący odpady zapłacą mniej za ich wywóz

Obowiązek zapewnienia wywozu odpadów spadnie na gminy.
Obowiązek zapewnienia wywozu odpadów spadnie na gminy.

Ruszyła kampania informacyjna poświęcona gospodarowaniu odpadami. Związana jest ona ze zmianami w przepisach regulujących te kwestie. Kampanię prowadzi Ministerstwo Ochrony Środowiska.

Od przyszłego roku, a dokładnie od 1 lipca 2013 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadami. Mają one zachęcać do segregacji śmieci. Gospodarstwa i instytucje, które będą segregowały odpady zapłacą mniej za ich wywóz niż ci, którzy na segregację się nie zdecydują. Ministerstwo Ochrony Środowiska zdecydowało się na przeprowadzenie kampanii informacyjnej, która nie tylko przekaże wiadomości o nowym prawie, ale również zwiększy świadomość ekologiczną Polaków. „Kampania społeczna i strona internetowa www.naszesmieci.pl prezentują sposoby na to, jak postępować ze śmieciami, żeby było ich jak najmniej. Informują również o ważnych zmianach w przepisach dotyczących systemu gospodarowania odpadami w Polsce" - informuje MOS na stronie internetowej kampanii. Spoty informacyjne pojawiać się będą w radiu, telewizji i Internecie. W Sieci obejrzeć można krótkie filmy poświęcone takim problemom jak nielegalne pozbywanie się odpadów, palenie śmieci w paleniskach domowych oraz kupowanie zbędnych produktów i marnotrawienie żywności.

Z czym związane są wprowadzane zmiany? „1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 391). Gminy dostały 18 miesięcy na przygotowanie nowego systemu gospodarki odpadami. Rok 2012 ma być rokiem przygotowania się gmin do realizacji nowych zadań, podjęcia stosownych uchwał. Natomiast rok 2013 to rok faktycznego wdrożenia przepisów" informuje MOS. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał już na rozwój nowej gospodarki odpadami 165 mln zł dotacji i 170 mln zł preferencyjnych kredytów.

Jaki skutek będą miały wprowadzane zmiany dla zwykłych mieszkańców? Zgodnie z nowymi wymogami to gminy przejmą obowiązek wywozu odpadów. Mieszkańcy będą wnosili do gminy opłaty zgodnie z jedną, wyznaczoną w drodze uchwały Rady Gminy (Rady Miasta) stawką. Gminy natomiast będą musiały wybrać w drodze przetargu firmę bądź firmy, która zapewni wywóz śmieci. Gmina będzie także nadzorowała dalszy los odpadów. Dodatkowo wyznaczone mają zostać miejsca odbioru elektrośmieci czy odpadów wielkogabarytowych. Jeśli natomiast mieszkaniec gminy będzie segregował odpady, gmina będzie miała obowiązek pobrać od niego mniejszą opłatę za ich wywóz.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian, które wejdą w życie 1 lipca 2013 r. można znaleźć na stronie internetowej: naszesmieci.mos.gov.pl.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl/ naszesmieci.mos.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także