Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-07-30   |  Ostatnia aktualizacja: 2007-07-30

Największy na świecie owalny koncentrator słoneczny powstał w Australii

Największy na świecie owalny koncentrator słoneczny powstał w Australii
Największy na świecie owalny koncentrator słoneczny powstał w Australii
Na Australian National University (ANU) w Canberze w Australii powstał największy na świecie owalny system skupiający światło słoneczne.

Wielki talerz (ang. Big dish) ma powierzchnię około 400 metrów kwadratowych. Padające na niego światło słoneczne odbija się od luster i koncentruje na przewodzie rurowym wypełnionym wodą położonym w centralnym punkcie 13 metrów nad lustrami. Kiedy temperatura jest odpowiednio wysoka woda wrze tworząc parę przegrzaną o temperaturze do 500 stopni Celsjusza, która następnie napędza turbogenerator produkujący prąd.

System wyposażony jest w mechanizm pozwalający na podążanie urządzenia za Słońcem. Instalacja prototypowa jest w stanie dostarczyć energii elektrycznej dla około 100 gospodarstw domowych.

Konstruktorzy rekordowej instalacji solarnej są zdania, że tego typu rozwiązanie mogłoby w 100% zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną Australii. Według naukowców w tym celu należałoby pokryć urządzeniami obszar kilkakrotnie większy od powierzchni stanu Australijskie Terytorium Stołeczne (2358 kilometrów kwadratowych), do którego przynależy Canberra. Przy czym powierzchnia poszczególnych urządzeń skupiających musiałaby być porównywalna z rozwiązaniem zaproponowanym przez naukowców z ANU.

Naukowcy z ANU pracują już nad ulepszoną wersją systemu skupiającego. Prototyp powinien być gotowy na początku przyszłego roku.

(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
abc.net.au

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe