Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-05-13   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-05-13
Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
Pexels, CC0
Pexels, CC0

25 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Jest to święto, ustanowione w 1995 roku przez Ligę niedosłyszących, ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak powszechnym problemem w życiu ludzi jest hałas oraz jak wpływa on na nasze zdrowie oraz środowisko naturalne.

Hałas, w swojej najbardziej szkodliwej formie, nie bez przyczyny określany jest w kategoriach zanieczyszczenia środowiska. Czynnikami, które powodują wzrost zjawiska w naszych miastach, jest postępująca urbanizacja, rekordowe wzrosty w branży budowlanej i deweloperskiej, rozwój gospodarczy oraz transport samochodowy.

Lekarze podkreślają, że najmocniej na naszym zdrowiu odbija się hałas długotrwały, na który często trudniej zwrócić uwagę. Wiele głośnych dźwięków wtopiło się w tło naszego codziennego życia do tego stopnia, iż zwracamy uwagę raczej na ich brak, niż na ich obecność. Tymczasem przebywanie w takich warunkach przez dłuższy czas może osłabiać koncentrację, powodować stres i agresję, wywoływać problemy ze snem, a także zaburzenia układu krążenia.

Co nieoczywiste na hałas narażeni jesteśmy w budynkach. W biurach, zwłaszcza w układach typu open space, szczególnie uciążliwe bywają dźwięki generowane przez kilka osobnych źródeł. Długotrwały stres sprawia, iż hormon utrzymuje się w organizmie na wysokim poziomie, co może prowadzić do obniżenia ogólnej odporności, nadciśnienia i innych chorób serca.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
propertydesign.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :