Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-01-19   |  Ostatnia aktualizacja: 2011-01-19

Łódź: składowisko odpadów MPO działa bez pozwolenia

Łódź: składowisko odpadów MPO działa bez pozwolenia
Łódź: składowisko odpadów MPO działa bez pozwolenia
Inwestycja budowy składowiska odpadów dla MPO kosztowała 5,8 mln euro, z czego UE przeznaczyła na ten cel ponad połowę tej kwoty. Okazuje się, że składowisko balastu, czyli resztek, których nie można już zagospodarować, działa z naruszeniem przepisów. Nie ma wciąż głównego pozwolenia na działalność, zaś parametry odpadów, badanych pod kątem zawartości szkodliwych pierwiastków, nie spełniają norm.

Tak twierdzi łódzki senator Maciej Grubski, który pisemnie zwrócił się do szefów MPO o wyjaśnienie tej sytuacji. W sprawie chodzi o tzw. zintegrowane pozwolenie na działalność. Jest to obwarowana dyrektywami unijnymi zgoda na funkcjonowanie składowiska balastu. Problem polega na tym, że na początku 2010 roku zmieniona została ustawa o odpadach, w wyniku której unieważniono wszystkie dotychczasowe pozwolenia zintegrowane. MPO musiało więc starać się o nowe pozwolenie, którego wciąż nie otrzymało.

Jak wyjaśnił Łukasz Magin, dyrektor generalny MPO, latem 2010 roku nowy zarząd MPO zwrócił się do Akademickiego Ośrodka Naukowo-Technicznego, aby zajął się sprawą i wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego o nowe pozwolenie zintegrowane. Sprawa jest na finiszu i jeszcze w styczniu takie pozwolenie będzie gotowe. Jeśli zaś chodzi o parametry balastu, to faktycznie nie spełniają one wymogów, ale jak zapewnia Magin, nie ma zagrożenia dla środowiska.

Służby ochrony środowiska również zapewniają, że składowisko nie jest szkodliwe dla środowiska. Czy jednak z powodu braku pozwolenia i niewłaściwych parametrów składowisko na Retkini powinno zostać zamknięte?

Piotr Maks, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi, zbada sprawę, a jeśli uchybienia okażą się znaczące, zastanowi się nad wszczęciem postępowania w sprawie zamknięcia składowiska. Jeśli jednak w jego trakcie uchybienia zostaną naprawione, postępowanie zostanie umorzone.


(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
dzienniklodzki.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe