Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-28   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-28
Korea Południowa zapowiada zwiększenie udziału OZE
Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in chce 20%-owego udziału OZE
Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in chce 20%-owego udziału OZE

Ministerstwo Energii Korei Południowej podało, że zamierza zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii i gazu ziemnego w miksie energetycznym oraz ograniczyć zależność od węgla i energii jądrowej. Kroki te mają poprawić jakość powietrz w kraju.

Czwarta pod względem wielkości gospodarka Azji generuje obecnie czterdzieści pięć procent energii elektrycznej z węgla oraz trzydzieści procent z elektrowni jądrowych. Skroplony gaz ziemny (LNG) wypełnia siedemnaście procent zapotrzebowania na energię, a odnawialne źródła tylko 6%.

Społeczeństwo koreańskie nie akceptuje tak niskiego udziału OZE w miksie energetycznym. Powodem jest niezadowalająca jakość powietrza, a także pamięć o katastrofie, do jakiej doszło w elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że zamierza podnieść podatki na węgiel oraz że pracuje nad innymi sposobami ograniczania zużycia tego surowca. Projekt ma wchodzić w życie stopniowo, a największe przeobrażenia planowane są po 2022 roku.

Pomimo zamiarów ograniczenia produkcji energii jądrowej Korea Południowa do 2022 roku uruchomi kolejne dwa reaktory atomowe. Spadek udziału energetyki jądrowej planowany jest w tym kraju dopiero od roku 2025. Obecnie tylko we Francji udział energii tego pochodzenia jest większy.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
swiatoze.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :