Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-12-28   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-12-28
KE zatwierdziła polski program wsparcia OZE
KE oceniła, że program pomoże Polsce osiągnąć cele dotyczące środowiska
KE oceniła, że program pomoże Polsce osiągnąć cele dotyczące środowiska

13 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła polski program wspierania energii ze źródeł odnawialnych. Zakłada on przekazanie środków producentom zielonej energii o łącznej sumie 40 mld zł. Pomoc będzie przyznawana w systemie aukcyjnym.

KE podała, że w ramach programu małe instalacje o mocy produkcyjnej do 500 kW mogą skorzystać z taryf gwarantowanych. Instalacje o mocy produkcyjnej większej niż 500 kW otrzymają premię dopłacaną do ceny rynkowej energii elektrycznej. Beneficjenci otrzymają taką premię, w przypadku gdy cena rynkowa energii elektrycznej w nadchodzących latach będzie wynosiła mniej niż cena zgłoszona na aukcji. To ma im zagwarantować zwrot z inwestycji.

"Chcemy robić postępy w dziedzinie czystej energii ze względu na ochronę środowiska - mówi Margrethe Vestager komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji - ale również po to, by przyczynić się do wzrostu europejskiej gospodarki. Program wspierania energii ze źródeł odnawialnych zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i umożliwi Polsce przejście do niskoemisyjnej, zrównoważonej pod względem ekologicznym produkcji energii. Program pomoże również w utrzymaniu globalnej konkurencyjności przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię."

Program wsparcia energii ze źródeł odnawialnych jest finansowany z dodatkowej opłaty nałożonej na konsumentów energii. Polska zgłosiła również Komisji plany zmniejszenia obciążeń finansowych nałożonych na przedsiębiorstwa w niektórych sektorach energochłonnych. Będą one korzystać z obniżonej opłaty. Chodzi o to, by zapewnić im globalną konkurencyjność.

Dwie rundy aukcji odbyły się już w grudniu 2016 roku oraz czerwcu 2017 roku, a większa ich liczba zostanie zorganizowana do 30 czerwca 2021 roku.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
polskieradio.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :