Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-09-28   |  Ostatnia aktualizacja: 2010-09-28

Gmina Pątnów inwestuje w ekologię. Aktualnie realizowany projekt - elektrownia wiatrowa

Elektrownia firmy Enercon ma kosztować ok. 5 mln zł. Podłączenie do sieci planowane jest na kwiecień 2011 r.

Niewielka gmina, leżąca na południu województwa łódzkiego, około sześć i pół tysiąca mieszkańców, z czego około 40% to rolnicy, a połowa powierzchni to lasy. Część terenu gminy znajduje się w obszarze Natura 2000, na terenach Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i w tzw. Wielkim Łuku Warty.

„Wiedziałem, że takie przedsięwzięcie kosztuje kilka milionów złotych i że bez unijnej pomocy się nie obejdzie” – wspomina wójt, Grzegorz Smugowski, który jest pomysłodawcą projektu.
Oprócz dotacji z PROW-u (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) pomoże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który doda około 600 tys. zł. Resztę okryje budżet gminy.

Wójt uzyskał ekspertyzę meteorologiczną potwierdzającą, że na terenie gminy wiatr wieje z odpowiednią prędkością, aby stawiać tam elektrownię wiatrową oraz pozwolenie na budowę.
Następnie samorządowcy z gminy złożyli wniosek o dofinansowanie. Na projekt "Budowa elektrowni wiatrowej o mocy do 0,8 megawata wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, stacją transformatorową i pomiarową oraz przyłączem do krajowej sieci elektroenergetycznej ( )" dostali trzy miliony złotych.
W miejscowości Kamionka na działce należącej do gminy zostanie wybudowany jeden wiatrak o wysokości do 100 metrów. Wystarczy na pokrycie lokalnych potrzeb, które zostały obliczone na 0,8 megawata.
Gmina planuje wydawać dzięki niej o 800 tys. zł rocznie mniej - to trzykrotność podatków płaconych tam przez wszystkich rolników.

Elektrownia zasili oświetlenie uliczne oraz szkoły, przedszkola, biblioteki oraz remizy ochotniczej straży pożarnej.

W Pątnowie "zespół projektowy" tworzy wójt Grzegorz Smugowski i dwóch pracowników urzędu: Andrzej Kiedos, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i inwestycji, i jego zastępca Bartosz Chudecki.


W planach gminy jest ogrzewanie wszystkich gminnych budynków poprzez spalanie biomasy, która będzie wytwarzana na miejscu ze słomy. Został już złożony wniosek o dofinansowanie zakupu mobilnej linii produkcyjnej brykietów.

(mb)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
Gazeta.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe