Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-11-12   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-11-12

Eneris zbuduję elektrociepłownię na biomasę w Siemiatyczach

Zrębki drzewne będą pochodzić od lokalnych producentów leśnych
Zrębki drzewne będą pochodzić od lokalnych producentów leśnych

W drugiej połowie 2019 roku w Siemiatyczach ma być gotowa nowoczesna elektrociepłownia opalana zrębkami drzewnymi będącymi odpadem z produkcji leśnej. Zaprojektowana przez ENERIS elektrociepłownia powstanie na obrzeżach miasta, w sąsiedztwie komunalnej oczyszczalni ścieków. Jednostka zastąpi wysłużone kotłownie w centrum miasta.

"Budowa elektrociepłowni zasilanej biomasą - mówi burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz - to kolejna proekologiczna inwestycja na terenie naszego Miasta. W latach wcześniejszych wybudowaliśmy biogazownię na terenie oczyszczalni ścieków, wykonaliśmy kompleksową termomodernizacją kilku budynków użyteczności publicznej. W trakcie realizacji jest budowa małej elektrowni wodnej na jazie między zalewami oraz farma fotowoltaiczna na ujęciu wody."

Nowa, biomasowa elektrociepłownia w Siemiatyczach będzie zlokalizowana przy ul. Kościuszki na 2,5 ha działce sąsiadującej z oczyszczalnią ścieków należącą do Przedsiębiorstwa Komunalnego. Ciepło będzie dostarczane do odpowiednich punktów za pomocą nowoczesnych ciepłociągów, a energia elektryczna o napięciu 15 kV będzie przesyłana podziemnym kablem elektroenergetycznym.

Należąca do Grupy ENERIS Spółka ENERIS Siemiatycze, odpowiedzialna za budowę i eksploatację elektrociepłowni biomasowej, skompletowała już większość koniecznych dokumentów i zezwoleń, w tym prawomocne pozwolenie na budowę.

"Na szczęście etap formalny jest już prawie za nami - mówi Zdzisław Dalach, Manager Projektu ENERIS Siemiatycze - a elektrociepłownia wyprodukuje pierwsze megawatogodziny i gigadżule już pod koniec roku 2019. Jestem przekonany, że mieszkańcy Siemiatycz szybko odczują poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie komfortu życia."

(mk)

Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
globenergia.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :