Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-05-17   |  Ostatnia aktualizacja: 2017-05-17

Do Jeziora Goczałkowickiego trafi milion drapieżnych ryb

Dwa lata temu goczałkowicki zbiornik obchodził 60 urodziny
Dwa lata temu goczałkowicki zbiornik obchodził 60 urodziny

8 maja rozpoczęła się akcja zarybiania należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) Jeziora Goczałkowickiego. Do zbiornika trafi prawie milion młodych drapieżnych ryb, będących narybkiem szczupaka, sandacza i węgorza. Obecnie żyje tam 17 gatunków ryb.

Zarybianie służy nie tylko rybakom i wędkarzom, ale ma także duże znaczenie dla utrzymania czystości i optymalnych parametrów wody pitnej. Drapieżniki oczyszczają wodę, eliminując tzw. ryby spokojnego żeru (karpie, karasie, płocie, leszcze), które - bełtając w mule w poszukiwaniu pożywienia - uwalniają fosfor i azot.

"Nigdzie w Polsce - mówi rzecznik GPW Piotr Biernat - w procesie przygotowywania wody do picia dla ludzi nie wykorzystuje się ryb tak, jak ma to miejsce w goczałkowickim zbiorniku, gdzie drapieżniki stanowią pierwszy etap biologicznego uzdatniania wód naszego systemu wodociągowego - dlatego nazywane są tu pierwszymi czyścicielami wody i naturalnymi sprzymierzeńcami wodociągowców."

Na razie rybacy z Gospodarstwa Rybackiego GPW wpuścili do wód Jeziora Goczałkowickiego blisko 260 tys. młodych szczupaków. Wkrótce trafi tam także narybek węgorza (ponad 34 tys. sztuk) i przeszło pół miliona sztuk sandacza.

Nie wiadomo, ile dokładnie Jeziorze Goczałkowickim żyje ryb. Podczas trwającego kilka lat projektu badawczego naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego obliczyli, że może ich być nawet kilkaset ton. Ryby liczono za pomocą sonaru i specjalnego modelu matematycznego.

(mk)

Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
nettg.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe