Witaj Rejestracja

Nie jesteś zalogowany

Zaloguj się
  • Wiadomość
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-10-08   |  Ostatnia aktualizacja: 2008-10-08

Biopaliwa produkowane przez bakterie obecne w kompoście

Biopaliwa produkowane przez bakterie obecne w kompoście
Biopaliwa produkowane przez bakterie obecne w kompoście
Często występująca w kompoście bakteria, która przekształca odpady roślinne w etanol, mogłaby zapewnić nawet 10 procent paliwa zużywanego przez transport w Wielkiej Brytanii. Naukowcy z Guildford odkryli szczep bakterii, która potrafi przetwarzać siano, odpady rolnicze, odpady z ogrodów, kartony oraz inne odpady miejskie w paliwa odnawialne użyteczne dla sektora transportowego.

„Bioetanol produkowany w naszym procesie może być mieszany z benzyną co pozwoliłoby zredukować emisję gazów cieplarnianych, walczyć z globalnym ociepleniem, zmniejszyć uzależnienie od importu ropy oraz zwiększyć udział źródeł odnawialnych w rynku energetycznym.” – powiedział Paul Milner z TMO Renewables Ltd.

Nowy szczep bakterii umożliwia dużo tańszą i efektywniejszą produkcję etanolu niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej fermentacji opartej na drożdżach, która to jest najczęściej wykorzystywaną metodą produkcji bioetanolu.

„Konwencjonalna produkcja etanolu jest droga, czaso- i energochłonna, gdyż wykorzystywany słód jęczmienny musi zostać we wstępnej fazie przygotowania wsadu podgrzany.” – powiedział Milner. „Dalej następuje gwałtowne schłodzenie do temperatury optymalnej dla fermentacji drożdży tylko po to, by za chwile znów podgrzewać na potrzeby destylacji etanolu. Nasz proces jest o wiele efektywniejszy.” – dodał.

Mikrobiolodzy z TMO sprawdzili tysiące różnych typów bakterii poszukując tego jednego, który będzie w stanie przetrwać w wysokiej temperaturze i będzie mógł się żywić możliwie różnymi substancjami organicznymi.

„znaleźliśmy pewne ciepłolubne bakterie z rodziny Geobacillus, znajdujące się w kompoście, które w swym środowisku naturalnym produkują kwas mlekowy będący produktem ubocznym syntezy cukru podczas rozkładania biomasy.” – powiedział Milner. „Zmodyfikowaliśmy ich wewnętrzny metabolizm przystosowując je do produkcji dużych ilości etanolu.” – dodał.

„Nasz nowy mikroorganizm, nazwany TM242, może efektywnie przetwarzać cukry łańcuchowe z drewnianej biomasy w etanol. Ta ciepłolubna bakteria funkcjonuje w wysokich temperaturach, na poziomie 60 do 70 stopni Celsjusza, i potrafi bardzo sprawnie przetwarzać różne rodzaje biomasy.” – dodał.

Naukowcy szacują, że rocznie marnuje się w Wielkiej Brytanii 7 milionów ton siana. Przetworzenie go w etanol zaspokoiłoby nawet 10 procent zapotrzebowania na paliwo. „Nasz proces wykorzystuje takie odpady, jak siano, drewno, papier, rośliny, czy włókna celulozowe, dzięki czemu przynosi nie tylko korzyści ekonomiczne, ale i ekologiczne, gdyż nie wymaga chociażby upraw biomasy, które w wielu krajach są obwiniane za wzrost cen żywności.” – dodał.

„Właśnie ukończyliśmy pierwszy w wielkiej Brytanii i jeden z pierwszych na świecie, demonstracyjny zakład pozyskiwania etanolu z celulozy,” – stwierdził Milner. „Nie przestajemy jednak badać nowych lepszych sposobów produkcji biopaliw. Wierzymy również, że nasz proces może być wykorzystywany nie tylko do produkcji biopaliw i, że może posłużyć do produkcji innych wartościowych chemikaliów, które są dziś pozyskiwane z ropy.”

(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
Źródło:
Renewable Energy World

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.

Twój komentarz :

Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego zapytania ofertowego. Ty tylko wypełniasz formularz - my zajmujemy się resztą. Im więcej podasz szczegółów, tym bardziej precyzyjne odpowiedzi otrzymasz od dostawców.

Zamów bezpłatny e-Biuletyn i powiadomienia mailowe