Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-06   |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-06
Biogazownia zaopatrzy w energię bielską oczyszczalnię
Mat. pras.
Mat. pras.

Miejska oczyszczalnia ścieków w Bielsku-Białej wkrótce będzie samowystarczalna energetycznie. Prąd oraz ciepło dostarczy jej instalacja produkująca energię z biogazu, która jest częścią projektu budowy kanalizacji sanitarnej i przebudowy wodociągu oraz modernizacji oczyszczalni.

Biogaz to efekt uboczny pracy oczyszczalni ścieków - powstaje w wyniku fermentacji osadu. "Biogaz najpierw trzeba zgromadzić - mówi Piotr Dudek, prezes spółki komunalnej Aqua z Bielska-Białej - a potem spalić tym samym otrzymując energię cieplną oraz elektryczną. Biogaz zasila agregaty prądotwórcze, a otrzymane ciepło wykorzystujemy do procesów technologicznych."

Biogaz gromadzony będzie w okrągłym zbiorniku w kształcie wielkiego balonu. Powstał on w ramach projektu budowy kanalizacji sanitarnej i przebudowy wodociągu oraz modernizacji oczyszczalni, który zakończy się w 2020 roku. Całościowy koszt programu wyniesie 36,8 mln zł. Dotacja z funduszy UE sięgnie 18,1 mln zł.

"Ten program - kontynuuje Dudek - doprowadza praktycznie do skanalizowania Bielska-Białej w 100% Dotychczas było to 98,3% Z siecią docieramy praktycznie we wszystkie rejony, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie. To duże osiągnięcie, którym niewiele miast może się poszczycić. Bez dostępu pozostanie kilkuset mieszkańców, którzy wybudowali domy na ustroniu."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
silesion.pl

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :