Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-07-23
Smog – czym jest, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób się przed nim bronić?

O smogu słyszał praktycznie każdy z nas. Jest to bowiem nienaturalne, ale niestety powszechne zjawisko atmosferyczne, które występuje w praktycznie wszystkich częściach naszego kraju. Smog jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia, gdyż długotrwały kontakt z silnie zanieczyszczonym powietrzem prowadzi do zachorowania na wiele groźnych chorób, w tym także do śmierci. Czym właściwie jest smog, jakie jego rodzaje wyróżniamy oraz czy mamy szansę ustrzec się przed jego zgubnym wpływem?

Mgła + dym = smog

Pojęcie smog pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch słów: „smoke" czyli dymu i „fog" – mgły. Nazwa ta bardzo dobrze oddaje istotę smogu londyńskiego, którego powstawaniu sprzyja zawieszona nad miastem mgła, bezwietrzna pogoda oraz mikroskopijne zanieczyszczenia, które obecne w powietrzu do złudzenia przypominają dym.

 

smog.jpg

 

 Smog wizualnie przybiera więc postać brudnej chmury pyłów, która zalega nisko nad miastem. Ze względu na takie jego położenie każda osoba, która danego dnia wyjdzie z domu lub przewietrzy mieszkanie, chcąc czy nie chcąc będzie zmuszona oddychać silnie zanieczyszczonym powietrzem. 

Dwa rodzaje smogu - smog kwaśny i smog fotochemiczny w Polsce

Wyróżnia się dwa rodzaje smogu. Pierwszym oraz najbardziej znanym jego typem jest tzw. smog londyński. Swoją nazwę zawdzięcza zjawisku, które w grudniu 1952 r. zalegało nad stolicą Wielkiej Brytanii oraz stało się przyczyną śmieci ponad 12 tys. osób. Smog londyński, inaczej nazywany także smogiem kwaśnym, tworzy się w miesiącach zimowych, a jego formowaniu się sprzyjają nie tylko obecne w powietrzu zanieczyszczenia, ale także zjawisko inwersji temperatur, które powoduje, że brudna i toksyczna chmura nieruchomo zalega nad miastem.

Drugim, nieco mniej znanym rodzajem smogu jest smog typu Los Angeles. Mimo tego, że smog fotochemiczny jest charakterystyczny głównie dla stref subtropikalnych można go także zaobserwować w naszym kraju. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu smogu typu Los Angeles są wysokie temperatury (sięgające powyżej 28 stopni Celsjusza) oraz wzmożony ruch samochodowy, który generuje duże ilości spalin. Smog typu Los Angeles w naszym kraju występuje w okresie letnim głównie w wielkich miastach, w tym w Warszawie oraz w Krakowie.

Bezpieczne oddychanie w Polsce, czyli jak skutecznie bronić się przed smogiem?

Smog jest bardzo niebezpiecznym przeciwnikiem. Aby go trwale wyeliminować z naszej codzienności musielibyśmy bowiem całkowicie przestać korzystać z samochodów, komunikacji miejskiej oraz zaprzestać procesów produkcyjnych, palenia w piecach w zimie oraz zaniechać wszystkich czynności, które przyczyniają się do emisji do atmosfery zanieczyszczeń. W dobie dzisiejszej cywilizacji takie rozwiązanie nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że smog wygrał!

Mając świadomość zagrożenia oraz wiedzę, kiedy w naszej okolicy powietrze jest silnie zanieczyszczone, możemy zminimalizować zgubny wpływ smogu na nasz organizm. Kontrolując smog w Airly mamy bowiem okazję poznać aktualne dane pomiarowe dla naszej miejscowości i dzięki tej wiedzy świadomie zaplanować swój dzień i aktywności. W dni, kiedy nad miastem obecny jest smog zaleca się bowiem nie wietrzyć mieszkania, do minimum ograniczyć czas spędzany na podwórku oraz unikać uprawiania sportów na zewnątrz. Jeśli danego dnia musimy z kolei wyjść, warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową oraz zakupić oczyszczacz powietrza, który zadba o dobrą jego jakość także w naszym mieszkaniu.

Źródło:
airly.eu/pl

Czytaj także