Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-02-13
Oszczędności wody w przemyśle

Uniwersalny surowiec – Jak dać mu drugie życie?

Woda jest najpowszechniej używanym surowcem w przemyśle. Poza typowym zastosowaniem, jakim jest oczyszczanie produktów oraz utrzymywanie linii technologicznych w czystości, woda stanowi główny czynnik w procesach fermentacji czy ekstrakcji, a także jest surowcem bazowym dla wielu produktów końcowych.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że:
- przy produkcji jednego samochodu zużywa się 379 000 litrów wody
- do wyprodukowania bochenka chleba trzeba zużyć 462 litry wody
- aby ''wyhodować'' szklankę soku pomarańczowego, potrzeba 50 szklanek wody
- do wyprodukowania 2,2 kg wołowiny potrzeba 9500 litrów wody
- wyprodukowanie 1 kg papieru wymaga ok. 250 litrów wody
- do wyprodukowania 1 litra piwa potrzeba 8 litrów wody
- wyprodukowanie 1 kg stali wymaga ok. 300 l wody
- wyprodukowanie 1 kg nawozów azotowych - 600 l wody
- rafinacja 1 tony ropy naftowej - 15 000 l wody
- do wyprodukowania 1 kg ziaren pszenicy potrzeba 1000 litrów wody, a ryżu - prawie 3 razy tyle.

Z uwagi na nowe prawo wodne, rosnące koszty i dążenie do zrównoważonego rozwoju, przemysł coraz częściej inwestuje w nowoczesne systemy odzysku i uzdatniania wody oparte przede wszystkim na ultrafiltracji i odwróconej osmozie.

Uzyskany w ten sposób stopień czystości wody ma istotne znaczenie, dając postawę do jej konkretnego zastosowania. Dla przykładu, w przemyśle farmaceutycznym, wymagającym najwyższej jakości oraz ścisłej kontroli nad jakością produktów, woda używana w procesach produkcyjnych musi spełniać bardzo wysokie normy. Każdy sektor przemysłu ma swoje indywidualne wymogi, którym należy sprostać.


„Rozwiązujemy nawet najbardziej skomplikowane problemy w zakresie oczyszczania wody. Dostarczamy systemy indywidualnie dopasowane do gałęzi przemysłu i typu ścieku. Potrafimy uzyskać każdy, wymagany stopień czystości wody. Jesteśmy w stanie wyliczyć konkretne oszczędności i przedstawić dokładny czas zwrotu z inwestycji." – zapewniają Marcin Kłosowski i Katarzyna Podyma, przedstawiciele Industrial Water Partners.


„Wspólnie z inwestorem i producentem pracujemy nad minimalizacją nakładów inwestycyjnych niezbędnych do uzyskania wymaganych efektów. Robimy to, rozpoczynając prace w laboratorium w Niemczech, a kończąc na wdrożeniu systemu w obiekcie." – dodaje Marcin Kłosowski, Prezes firmy Industrial Water Partners.


„Dla większości producentów zrównoważona produkcja i zrównoważone pozyskiwanie surowców, a jednocześnie wykorzystanie zasobów naturalnych należy dziś do podstawowych dążeń w rozwoju przedsiębiorstw. Społeczna odpowiedzialność biznesu staje się już nie tylko zagadnieniem wizerunkowym, ale też zwyczajnie dowodem gospodarności. Dlatego warto rozważyć modernizacje związane z wdrożeniem systemów odzysku wody i dać jej po prostu drugie życie." – przekonuje Katarzyna Podyma, Dyrektor Operacyjny Industrial Water Partners.

Industrial Water Partners to przedstawiciel na Polskę firmy MFT GmbH, specjalizującej się w realizacji złożonych projektów z zakresu uzdatniania wody procesowej, wody chłodzącej, recyklingu wody i oczyszczania ścieków. Jako dostawca sprawdzonej technologii, firma dostarcza rozwiązania są w pełni dostosowane do indywidualnych potrzeb w zależności od ilości i typu ścieków, które trzeba oczyścić i wykorzystać ponownie. MFT – Membran Filtration Technology GmbH – zajmuje się projektowaniem, produkcją i wdrażaniem systemów instalacji membranowych do wody świeżej, pitnej i ściekowej. Od 20 lat realizuje projekty na terenie całego świata i stale rozwija oferowane rozwiązania. Więcej informacji na: www.industrialwaterpartners.com

 

Czytaj także