Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2017-05-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-05-27
Zero ksero czyli praktyki studenckie w ECO
Studenci UO podczas praktyk w ECO
Studenci UO podczas praktyk w ECO

Na kserowaniu się nie znają za to wiedzą, w jaki sposób można w praktyce zapewnić w firmie wysokie standardy w zakresie logistyki i ochrony środowiska. 31 studentów Uniwersytetu Opolskiego odbyło praktyki w ECO w ramach projektu „Gotowi na rynek pracy!". Program praktyk został przygotowany przez specjalistów z ECO we współpracy z kadrą naukową Uniwersytetu Opolskiego.

- Kiedy Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UO zwrócił się do nas z propozycją współpracy w ramach projektu „Gotowi na rynek pracy!" uznaliśmy to za bardzo dobry pomysł, a włączenie się ECO we współpracę za nasz obowiązek. Jesteśmy jedną z największych i najnowocześniejszych firm w regionie i swoją rolę w otoczeniu społecznym traktujemy bardzo poważnie. Cieszymy się, że możemy dzielić się swoim doświadczeniem i pasją z młodymi osobami, które studiują w Opolu. Mamy nadzieję, że praktyka w ECO będzie dla nich przepustką do świata dobrej i satysfakcjonującej pracy – mówi Monika Stypułkowska, członek zarządu ds. ekonomicznych ECO SA.

- Przygotowując projekt mieliśmy na celu wzbogacenie oferty uczelni o praktyczne zajęcia, pozwalające jak najlepiej przygotować naszych studentów na konfrontację z rynkiem pracy – mówi Joanna Kostuś, Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. - Wszyscy wiemy, że nawet najwyższy poziom zajęć dydaktycznych nie zapewni wystarczającego przygotowania do pracy zawodowej – chcemy to zmienić i cieszymy się, że ECO widzi to podobnie" – dodaje.

Praktyki w ECO odbywały się w dwóch spółkach będących częścią Grupy Kapitałowej ECO : w ECO SA i w ECO Logistyka sp. z o.o. Łącznie każdy ze studentów pracował w firmie ok. 100 godzin. Praktyki zostały podzielone na dwa etapy, tak, aby dać uczestnikom możliwie najpełniejsze przygotowanie zawodowe. Etap pierwszy objął szkolenia przystanowiskowe. Każdy z uczestników został przeszkolony w pracy na pięciu różnych stanowiskach związanych ze swoją specjalizacją. Etap drugi to tzw. case study – studenci wraz z opiekunem ze strony przedsiębiorstwa przeprowadzali analizę i przygotowywali rozwiązanie praktycznego problemu występującego w ECO.

Studenci pracowali w kilkuosobowych grupach. Każda grupa pracowała wspólnie ze specjalistami z ECO wykonując pracę, która faktycznie wykonywana jest w ECO.

W programie praktyk znalazły się m.in.:

1. Przygotowanie dokumentacji do rozszerzenia zakresu akredytacji Laboratorium Ochrony Środowiska ECO Logistyka Sp. z o.o.

2. Optymalizacja rocznych dostaw węgla do wybranych ciepłowni w grupie kapitałowej z uwzględnieniem zmiennych warunków zaopatrzenia.

3. Analiza ustawień powietrza podmuchowego dla kotła parowego OR50 N zainstalowanego na elektrociepłowni ECII Opole.

4. Analiza monitorowania i raportowania emisji CO2 na przykładzie instalacji spalania paliw.

- W ECO pracujemy z pasją i chcieliśmy, aby tą pasją zarazili się też studenci. Nie powierzaliśmy studentom zadań takich jak kserowanie czy parzenie kawy – postawiliśmy na merytorykę i różnorodne zadania wymagające praktycznego wykorzystania wiedzy, którą studenci nabyli na uczelni - mówi Rafał Szleper, specjalista ECO Logistyka, opiekun jednej z grup.

- Praktykę w ECO oceniam pozytywnie. Instruktarze przystanowiskowe zaplanowano w taki sposób, abym mogła poznać całą technologię produkcji energii wraz ze sprzętem do badania i analizy zanieczyszczeń pyłowych. Zajęcia były uzupełnione o pracę z normami emisyjnymi, co pozwoliło mi nauczyć się trochę na temat prawnych aspektów podejmowania badań środowiskowych – to bardzo ważne – ocenia praktykę Katarzyna Łuczak, studentka kierunku Ochrona Środowiska UO.

Projekt „Gotowi na Rynek Pracy!" jest kolejnym, który ECO realizuje wspólnie z opolskimi uczelniami. Ostatnie lata to czas intensywnej współpracy z Uniwersytetem Opolskim. Firma jest jednym z głównych partnerów nowopowstającego kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego oraz sponsorem wyposażenia pracowni kryminalistyki, która już teraz służy studentom Wydziału Prawa i Administracji. Firma jest również członkiem rady gospodarczej UO powołanej przez prof. Marka Masnyka, Rektora Uniwersytetu Opolskiego.

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także